banner29

24 saniye kuralı nedir? 24 saniye kuralı nasıl uygulanır?

Basketbolda en önemli şeylerden biri de süre mekanizmasıdır. Takımlar süreyi en iyi şekilde değerlendirmelidir. Oyunun kurallarında ise hücum yapan takımın süreyi kullanarak kendine avantaj sağlamaması için 24 saniye kuralı konmuştur. Peki 24 saniye kuralı nedir? nasıl uygulanır? Detaylar haberimizde...

Spor 03.09.2020, 17:33
24 saniye kuralı nedir? 24 saniye kuralı nasıl uygulanır?

Basketbol için süre çok önemlir. Takımlar süreyi en iyi şekilde kullanarak 40 dakika içerisinde en fazla sayıyı karşı çembere gönderirler. Oyun kurallarında ise buna yönelik bazı kurallar mevcuttur. bunlardan biri 24 saniye kuralıdır.

24 SANİYE KURALI NEDİR? NASIL UYGULANIR?

24 saniye kuralı aslında basketbol oyununun iskeleti denebilir. Takımların hepsi bütün oyun kurgusunu, hücüm ve savunma koordinasyonunu 24 saniyeye göre ayarlamak zorundadır. 24 saniye kuralını en basit şeklinde şöyle özetleyebilirz; Hücum yapan takım karşı potaya en fazla 24 saniye atak yapabilir. 

Topun oyuna sokulduktan sonra hücum yapan takım 24 saniye içerisinde topu baskete çeviremez ise top karşı takıma geçer. Ancak 24 saniye kuralında bazı tenik konularda mevcuttur. örenke olarak verirsek; Atak yapan bir takım, hücum sırasında faul alırsa ve faulü yapan takımın, takım faül hakkı dolmamış ise top en yakın çizgiye gider ve oradan tekrar başlar. 24 saniye süresi ise 13 saiyenin altında kalmışsa 14 saniyeye tamamlanarak tekrardan başlar. Eğer 13 saniyenin yukarısında ise süre kaldığı yerden devam eder. Ayrıca;

*Süre 0 saniyeyi gösterdiğinde top elden çıkmış ise o şut çemberden geçerse basket sayılır.

*Top çembere değdikten sonra oyun alanına geri dönerse ve hücumu gerçekleştiren takım tekrardan topu kazanırsa 24 saniye sıfırlanır ve tekrardan başlar.

*24 saniye dolmadan atılan şut çembere değmeden oyun alanı dışına savunma yapan takımdan çıkarsa oyun yine kalan 24 saniye sresinden devam eder.

*Eğer top çembere temas etmeden önce topu kontrol eden aynı takım topun kontrolünü tekrar kazanırsa, 14 saniyeye ayarlanacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?