banner29

6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı ne zaman getirildi?

Futbol sahalarında pek sık rastlamadığımız bir kural olan 6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı neden uygulanmıyor? detaylar haber içeriğinde...

Spor 03.09.2020, 14:13
6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı ne zaman getirildi?

6 saniye kuralı son yıllarda futbol müsabakalırında pek de sık rast gelmediğimiz bir kural. Son olarak 2019-2020 sezonunun ikinci yarısında oynanan Galatasaray-Gaziantep FK maçında uygulanan bu kural büyük tartışmalara yol açmıştı. Peki çok fazla görmediğimiz 6 saniye kuralı nedir?

6 SANİYE KURALI NEDİR?

Kurala göre; topu elle tutan kaleci topu 6 saniye içinde oyuna sokmak zorundadır. Aksi halde endirekt serbest vuruş verilir.

6 SANİYE KURALININ UYGULANMASI?

Aynen gol kararlarında olduğu gibi, kalecinin topu elden çıkarmasında da hakemle, ilgili yardımcı hakem göz göze gelmelidir. 

Kaleci, topu ceza alanı içinde elden çıkarmış ise yardımcı hakem, sondan ikinci savunma oyuncusunun hizasını almak üzere diyagonaldeki yerine doğru koşmalıdır.

Bu işlem uygun durumlarda yapılmalıdır. (Örneğin son savunma oyuncusu ceza sahasına yakın olduğunda.) Ofsaydın değerlendirilmesi önceliklidir.

Kalecinin topu elden çıkarması esnasında, topun elle ceza alanı dışına bariz bir şekilde taşınması halinde, yardımcı hakem bayrağını kaldırarak elle oynandı işareti yapmalıdır.

Eğer bir kaleci topu 6 saniyeden daha fazla bir süre elinde tutarsa, hakem bu hareketi vakit geçirme olarak değerlendirmeli ve endirekt serbest vuruşa karar
vermelidir.

6 SANİYE KURALI NE ZAMAN GETİRİLDİ?

6 saniye kuralı, FIFA'nın kalecilerin topu elinde tutup zaman geçirmelerini önlemek için 1998 yılında getirildi. Kurala göre; topu elle tutan kaleci topu 6 saniye içinde oyuna sokmak zorundadır. Aksi halde endirekt serbest vuruş verilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?