banner29

Ahmet Ağaoğlu: Bize "yavşak" dediler!

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, ASpor'a verdiği röportajda Alanyaspor maçından sonra yaşanan olaylar hakkında konuştu.

Spor 23.06.2020, 15:47
Ahmet Ağaoğlu: Bize "yavşak" dediler!

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

Ben de kendimi pek o şekilde görmedim. Yani, şöyle gözümün önünden geçiriyorum. 62 yaşındayım. 30-35 senedir sporda yöneticilik yapıyorum. Trabzonspor'da 1991'de başlamıştı yöneticiliğim. Çok gergin bir maçtı baştan sona kadar. Böyle olacağını tahmin edebiliyordum. O düşünceden hareketle, tribün yerleştirilmesi yapılırken protokol tribününden ayrı bir yerde oturmamıza izin verilmesi yönünde TFF ve Emniyet'e rica ettim. Onlar da bizi kırmadılar. Protokolün epey uzağına aldılar. Protokol ile aramızda 30-40 metre mesafe vardı. Bu gerginliğin bu agresyonun bu bakış açısının emin olun, beklentim vardı ama bu düzeyde bir sıkıntı yaşanacağını hiç tahmin etmiyordum. Nereden kaynaklandığını anlamakta da zorlanıyorum.

BİZE YAVŞAKLAR DEDİLER

Erol Bulut, mavi blucin turuncu tişörtle çıktıysa da normal bir futbol müsabakası. Aynı takım, bizim rakibimizle bir maç oynadı. Bazen bazı şeyleri biliyorsunuz. Birikip birikip taşıyor. Onlarda da birikmiş. Son patlama, kaynama noktası bizle olan maçlarına denk geldi. Başlama düdüğüyle birlikte bilmem neler, bit yavrusu olduğu için söylemekte sakınca görmüyorum, "Yavşaklar, şampiyon olamazsınız, siz mi şampiyon olacaksınız." demeler.

TFF YETKİLİSİ BİLE TERK ETTİ

TFF yetkilisi orayı terketmek zorunda kaldı, küfür ve hakaretlerden rahatsız olduğunu ifade ederekten. Sıkıntı yok o konuda. Maç boyunca devam etti. Rahatsız edici boyutlara ulaştı. Atılan gollerden sonra acayip acayip hareketler ve hakaretler. Maçın bitiş düdüğünden hemen sonra çok ciddi bir gerginlik yaşandı. Yaklaşık olarak 30-35 metre mesafedeydim. Uzaktan izlemeyi, bir iki yöneticime söyledim, fazla uzatmayın, çıkıp gidelim, dedim. 1-2 dakika daha sıkıntı yaşanmasaydı orayı terkedecektik.

PROTOKOLDE NELER YAŞANDI?

Protokol ile aramızı ayıran bir bariyer vardı. Orada da emniyet güçleri var. Laf atışmaları oldu. Bir beyefendi, arkadan yürüme yolundan oradan kopup geldi. Parmağını sallayarak evcil hayvanlar vardır ya, kedi vardır ve bir büyüğü vardır. Bilmem ne oğlu bilmem neler dedi.

KIVILCIMIN PATLAMA NOKTASI

Kıvılcımın patlama noktası orası. O söylediğin sensin diye bizim arkadaşlar tepki gösterdi. Ben de bir an düşündüm, rahmetli babamı öyle bir şeyle özdeşleştiremedim. Söylediği lafları kendisine iade ettim. Bu arada tekrar araya emniyet girdi. Sakinleştik, geriye doğru gelirken. Alanyaspor Kulübü Başkanı elinde telefonla geldi. Sen ağabeyime küfür ediyorsun dedi. Anlayamadım. Olayı kavrayamadım. Ağabeyi, ben onun ağabeyi olarak Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nu biliyorum. O bariyerde bir anda yüzyüze geldik.

AĞABEYİNE NEDEN KÜFÜR EDEYİM?

İlk tepkim, ben senin ağabeyine neden küfredeyim dedim. Mevlüt Bey'i 15 yıldır tanırım, belirli seviyede ilişkimiz vardır. Aşırı şekilde saygı duyduğum, aile bireylerimle özdeşleştirdiğim bir insan. Daha sonra oradan ısrarla ağabeyime küfrediyorsun dedi. Herhalde ağzımdan çıkmasını beklediği şeyler vardı. Bildiğin bir provokasyon, tahrik. Beyefendi çok da iyi biliyor; su 100 derecede, Trabzon insanı 5 derecede kaynar. O arada bir arkadaşım bana söyledi. Bize bilmem ne oğlu bilmem neler diyen ağabeyi dedi. Büyük ağabeyiymiş, bilmiyordum. Sen onu engelleyeceksin önce. Bizim bilmem ne oğlu bilmem ne olduğumuzu nereden biliyor.

VURSAM VURURUM

Ağabeyime küfür ediyorsun deyince. Hareket şu (elini yukarı kaldırma), bunla birlikte bir takım şeyler söylemişim. Vurmaya kalksam 20 santim mesafede zaten. Kimse de şey yapmasın, 62-63 yaşındayız ama gücümüz kuvvetimiz yerinde. O kadar sıkıntılı bir insan değiliz. Vurmaya kalksam burnumun dibinde duruyorsun. O kadar tahrike rağmen "Sen benim ağabeyim küfrediyorsun, al telefonda, hadi küfretsene." falan. Olayı anlamakta, algılamakta çok zaman geçirdim. En son, "Eh, haydi yürü git." falan. En son bizi oradan uzaklaştırdılar. O arada biz havaalanına geldiğimiz zaman, oyuncular uçağa bindiler. Bazı arkadaşlar ve bizim medya grubu, bekleme salonundaydı. Alanyaspor Başkanının TV kanalına bağlandığını, benle alakalı olarak "Ağza alınmayacak küfürle etti, vurmaya kalktı, alkollüydü, ağzı leş gibi alkol kokuyordu" falan gibi ifadeleri olmuş. Ağza alınmayacak küfürler yok, ciddi tahrikler vardı. Vurma yok. El hareketine bakacaksın. Hepsinin elinde de telefon, sürekli kayıttalar. Ağabeyim protokol 2 diye gösterdiği telefonda, canlı ses yayını var. Sürekli oradan yayın yapıyor arkadaş. Her şeyi anladım, bunlar yakıştırılabilir, iftiranın yalanın atmaya başladığınız zaman limiti yoktur. Vitesi boşa alır gidersiniz. Benim ağzım koksa koksa anamın sütü kokar. Alkolü uzaktan şişede görmüş bir…

ANNENİZE BİLMEM NE YAPTIKLARIM...

Alkollüydu, vurmaya kalktı diyor. Vurmaya kalksam vururum. Açık net söyleyeyim. Niyetim olsa vururum. Sakınmam. Frene basmayı becerebildik. Toparladık, çıkışa doğru yöneldik. Çıkışa 1-2 metre mesafe vardı. Sahanın içerisinden, "Annenizi bilmem ne yaptık mı" falan. Babaya geldi falan da şimdi anaya gelince, orada bir dur bakalım. Dönüp baktığınız zaman, kelimeleri sarf eden vatandaşın alkışladığını gördük. Orası, filmin koptuğu yer. Oynamışsınız, aşırı reaksiyon göstermişsiniz. İnanılmaz mücadele etmişsiniz. Edeceğiniz kadar küfretmişsiniz.

PROVOKASYON ÜSTÜNE PROVAKASYON

Yaşanacak bir sürü gerginlik olmuş. Ortam yatıştırılmış. Çıkıp oradan gidiyoruz. Yaşananlar hoş mu yani. Doğru mu? Herhangi bir mazeret, bizim davranışımızı hoş gösterir mi, hayır. Şartlar ne olursa olsun, bizim orada sükünetimizi muhafaza etmemiz gerekirdi. Hakaret üstüne hakaret, provokasyon üstüne provokasyon.

ÖZÜR DİLİYORUM

Israrla bizi bir noktaya çekmeye çalıştılar. Belirli ölçüde başardılar. Hiç hoş şeyler değildi. O filmin koptuğu yer işte. Bu insanın kulüp müdürü olduğunu, sosyal medya paylaşımlarından bizim medya grubu gösterdi. Başakşehir Kulübü hayranıymış. Like mı diyorlar, beğeni falan. Bilmem neyini beğenmiş. Birilerinin himmetiyle Konya üzerinden Alanya'da görev alan bir arkadaş.

HÜSEYİN ÇİMŞİR KÜFÜR ETTİ Mİ?

Hüseyin Hoca ile alakalı olarak Alanyaspor Kulüp Başkanı, "Hüseyin Hoca, bizim yöneticimize hakaret etti." demiş. Hüseyin Hoca'nın görev yeri neresi, saha içi. Senin yöneticin nerede, tribünde. Sen emin misin, senin yöneticinin Hüseyin Hoca'ya hakaret etmediğinden. Öyle değil mi? Hüseyin Hoca, nereden anladı, nereden bildi senin yöneticin olduğunu da ona hakaret etti. Sen iki metreden kendi yöneticini susturmayı beceremiyorsan, bunu yapmıyorsan ve senin yöneticinden kulübeye hakaret ediliyorsa, hocanın da geriye dönüp "İşine bak sen" demesi. Belki hocanın o an onu da söylememesi gerekirdi ama olayları birin üzerine on koyaraktan, kamuoyunda algı yaratmaya kalkmak.  "Ağzı alkollüydü, leş gibi alkol koyuyordu." diye yalan söyleyen bir insandan, buna benzer şeyleri duymak şaşırtıcı olmasa gerek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?