Beşiktaş Başkanı Fikret Orman açıklamalarda bulundu

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Divan Kurulu toplantısında konuştu. Beşiktaş'ın borcunun açıklandığı basın toplantısında gergin anlar yaşandı.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman açıklamalarda bulundu

BEŞİKTAŞ'IN BORCU AÇIKLANDI

Beşiktaş'ın 2019 yılı birinci olağan Divan Kurulu Toplantısı Vodafone Park Stadı'nda gerçekleştiriliyor.

Konuşma süresinin düşürülmesi önergesinin verilmesiyle üyeler arasında yaşanan tartışmalarla başlayan toplantı, Divan Kurulu faaliyetlerinin açıklanmasıyla devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Denetleme Kurulu Üyesi Suat Anıl siyah beyazlıların borç durumunu açıkladı.

Denetleme Kurulu raporuna göre Beşiktaş'ın toplam borcu 2018 yıl sonu itibariyle 2.314.695.709 Türk Lirası olarak gerçekleşti.
Divan Kurulu, Beşiktaş Kulüp Başkanı Fikret Orman'ın konuşması ile devam etti.

Fikret Orman'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'LİSANSLAR ALINMAZ, LİGE ÇIKILAMAZ'

"Mayıs ayındaki seçimden evvel son Divan toplantımız. Önümüzdeki ay 7. senemizi doldurmuş oluyoruz. Bugün kamuoyunda konuşulan konularla ilgili heyetinizi bilgilendirmek istiyorum. 2012 yılında ben ve arkadaşlarım Beşiktaş Kulübü'ne aday olduğumuz süreci hepiniz 25 seneyi dolduran Kongre Üyeleri olduğunuz için biliyorsunuz.

26 Mart'ta geldiğimizde UEFA Lisansları alınacaktı. 'Lisanslar alınamaz, lige çıkılamaz' süreçleri yaşandı. O gün geldiğinde Beşiktaş Kulübü'nün borç yapısından bahsetmek istiyorum. O günün denetleme kurulu bize 431 milyon TL ve 242 milyon USD olmak üzere kulübümüzü devrettiğini açıkladı."

'ALINAN ÇEKLER BİRER BORÇTUR'

"Ben 2005 senesinde yapmış olduğum Genel Kurul konuşmasından da söylemiştim. Alınan çekler bir borçtur. Günü geldiği zaman o paralar kullanıldığı için ileride daha büyüyerek hareket edecektir. Bir şirkette çalışıyorsunuz ve şirketten kredi aldınız. Gittiniz onunla ihtiyaçlarınızı karşıladınız.

1 ay sonra geldiğinde evinizin kirasını nasıl karşılayacaksınız? Tekrar borçlanacaksınız. 2012 senesinde gelir gelmez, o gün itibari ile Ernst&Young şirketini davet ettik ve bilanço sisteminin değişmesini istedik. 'Alınan avans, nakitleri borç hanesine yazalım' dedik."

'ŞİMDİ DEMOGOJİ YAPIYORLAR'

"431 milyon TL iken alınan avans 62 milyon TL, peşin tahsil edilen gelirler 54 milyon, dava karşılıkları 34 milyondu. Ferrari'ye 8.5 milyon Euro ödedik. Ferrariye verilen para bizim döneme geldiğimizde açıklanan borçun içerisinde yoktu. Borcu arttırmadık. Şimdi demogoji yapılıyor. Bizim 431 milyon ile aldığımız içerisinde alınan avanslar, peşin tahsil edilen gelirler yoktu. Ernst&Young raporu ile 581 milyon ile borcu devir aldıığımızı kabul etti. Daha sonra aynı teknik ile devam ettik."

Son 7 yılda yapılanları çabucak, hızlıca hahahahaha diye konuşuyoruz ama bu işler hahahahalarla yapılmadı.

'BEŞİKTAŞ'IN HER NOKTASINA YATIRIM YAPTIK'

"Bütün rakiplerimizden özür diliyorum. Çünkü karşılaştırma yapmak durumundayım. Yapmadığım zaman anlatamıyorum. 2012'de geldiğimizde 326 milyon Dolar borç ile aldık. Rakiplerimiz bizim yarı borçlarımızdaydı. Fakat buna karşılık gelirleri bizim gelirlerimizden 2 misli daha fazlaydı. Bu süreçte onların ikisinin de stat yatırımları bitmişti. Biz de stat yoktu. Biz geldiğimiz günden bu yana Beşiktaş'ın her noktasına yatırım yaptık. Diğer rakiplerimizin altyapı tesislerinin hepsi yapılmıştı. Biz konteynerlerdeydik. Orman bakanlığının işini çözersek Ümraniye'ye akademi kuracağız

Mağaza sayımız 21 adetti. Bizim rakiplerimiz bunların hepsini yapmışken rakiplerimizin 100'lü rakamları vardı. Mağazalarda malzeme yoktu. Mal alınamıyordu. Ürün bulunamıyordu. Şu anda Beşiktaş'ın 102 tane Kartal Yuvası mağazası var. Biz 326 milyon Dolar borç ile aldığımızda bizim stadımız yoktu. Altyapı tesislerinin halini gördünüz. Rakiplerimizin vardı. Biz 3'lü bir yarışa başladık. Biz 326 milyon Dolar ile başladık. Rakiplerimiz yarı seviyede başladı ve yatırımlarını yapmışlardı."

'BEN KİMSEYE MALIMIZI SATALIM DEMEDİM'

"Fulya AVM'yi yaptık ve 4 milyon Dolar'ın üzerinde bir yatırım yaptık. 469 milyon para harcamışız ve 75 milyon KDV ödemişiz. Bu yatırımları rakiplerle seviyemizi bir hale getirmek zorundaydık. Bu stadı yapmamız gerekiyordu. Bu süreç içerisinde 2 tane rakibimize bakacak olursak, 1 tanesi 2 tane mülk sattı. Öbür rakibimizin yeni başkanı geldi ve bir çalışma yaptı. 600 milyon Dolar'a gelen bir borçları olduğunu ifade ettiler. Rakiplerimiz bu yaşanan süreçte bizden daha fazla borca çıktılar. Ben kimseye 'malımızı satalım' demedim. Ben Beşiktaş'a malını satan başkan olarak gözükmek istemiyorum."

"Zannedersin takımı başkası kurdu, sponsorları başkası buldu"

3 sene stadyum geliri olmadan oynadık. Beşiktaş'ın her yerine yatırım yaptık. 3 sene deplasmana gittik. Deplasman maliyetleri ödedik. UEFA kupalarına gidemedik. Kimseden para dilenmedik. Sponsorluk için Tevfik abiden rica etmiştim ve o da kırmadı. Bir tane kampanya yapmadım. 326 milyon Dolar'dan almış olduğumuz Beşiktaş, 402 milyon Dolar borca çıktı ve 180 milyon Dolar'ın üzerinde yatırım yaptım" Sponsorluk gelirlerinden 525 milyon TL kendiliğinden gelmedi. Bizim dönemimizde yaratmış olduğumuz şeylerdir. Lisanslı ürünlerden 470 milyon ciro elde etmişiz. UEFA gelirleri 465 milyon TL olmuş. 7 senenin 2 senesinde gitmedik. Şampiyonlar Ligi'nden para geldi. Zannedersin takımı başkası kurdu, sponsorları başkası buldu. Şampiyonlar Ligi gelirlerini biz kullandık. 110 senelik tarihinde Beşiktaş'ın toplamından daha fazla oyuncu satışı elde ettik. Bu oyuncuları biz aldık ve sattık. Kimsenin oyuncusunu satmadım. 338 milyon maç hasılatı var. 3 sene yoktu. Aidat ve üye gelirleri de 25 milyon TL'dir."

"Şimdi 'Bırakıyorum' desem, 'Kaçtı' diyecekler"

"Ben aday olmazsam 10 tane aday çıkacakmış. Hani bu kulüp batmıştı? Bırakıyorum desem, kaçtı diyecekler."

Gerginlik yaşandı

Orman'ın bu sözlerinin ardından salondan gerginlik yaşandı. Bir üyenin tepkisi üzerine Fikret Orman, "Sen mi karar vereceksin benim nasıl konuşacağıma? Burada Beşiktaş Kulübü Başkanı konuşuyor. 2012'de karşıma aday olarak çıktınız. 19 kişi 152 oy aldınız. Benim karşıma ciddi aday çıkarın ciddi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5