'Fenerbahçe o maçı tekrar ettirmeli!'

Süper Lig'in 4. haftasında Fenerbahçe'nin deplasmanda Aytemiz Alanyaspor'a 3-1 yenildiği karşılaşmanın yankıları devam ediyor. Fenerbahçe zorlu mücadelede olan tartışmalı taç atışı pozisyonu için TFF'ye maçın tekrar ettirilmesiyle alakalı başvurusunu yaptı. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu da bu pozisyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

'Fenerbahçe o maçı tekrar ettirmeli!'

Ligde 4'ncü haftanın tartışmaları sürüyor. Alanyaspor'un Fenerbahçe'yi 3-1 yenmesinin ardından kural hatası iddiaları spor kamuoyuna damgasını vurdu.

Aytemiz Alanyaspor ile Fenerbahçe arasında oynanan Süper Lig'in 4'ncü hafta maçında kural hatası olduğu gerekçesiyle TFF'ye başvuran sarı-lacivertliler, maçın tekrarlanmasını istiyor.

ALANYASPOR FENERBAHÇE MAÇINDAKİ KURAL HATALARI NELER?

Fenerbahçe'ye göre Alanyaspor maçında iki kural hatası yapıldı. bunlardan birincisi; ilk gol öncesi Alanyaspor oyuncusu tacı yanlış yerden kullandı ve top tekrardan ev sahibi ekibe verildi.

Sarı-lacivertliler, ikinci kural hatasının ise ikinci gol öncesi Cisse'nin henüz ceza sahasını terk etmeden kalecinin topu oyuna sokmasını gösterdi.KANARYA KONUYU TFF'YE TAŞIDI

Fenerbahçe yönetimi ise Alanya maçında tespit ettikleri bu 2 durumu ise Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) bildirerek, maçın tekrarlanmasını istedi.

KALECİ ATIŞI KURALI

 

Kale vuruşu kullanıldığında, penaltı sahası içerisinden çıkmaya zaman bulamamış bir rakip oyuncu varsa hakem oyunu durdurmaz. Lakin, atış hızlı kullanılmış olsa dahi alanda kasıtlı bir şekilde bulunan rakip takım oyuncusu avantaj sağlayamaz.

TAÇ KURALI

 

MADDE 15/1: Top oyun alanına girmesiyle oyunda sayılır. Şayet top oyun alanına girmeden evvel yere değmesi durumunda taç atışı aynı takım tarafından aynı yerden yeniden kullanılır. Eğer taç atışı doğru kullanılmazsa, rakip takım tarafından yeniden kullanılır.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) yetkilileri, A.Alanyaspor - Fenerbahçe maçındaki tartışılan taç pozisyonu için kuralın tekrarı gerektridiğine işaret etti.

Olay yaratan taç pozisyonu hakkında futbolun kural koyucusu olan IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) Sabah Gazetesi'nin sorularını cevapladı.

Pozisyonda kural hatası olup olmadığı sorusuna hakem hataları hakkında yorum yapmak istemediklerini belirten IFAB yetkilisi Boudien Broekhuis, yanlış yerden taç atılmasıyla ilgili maddeyi bize yanıt olarak gönderdi: "Eğer hatalı bir taç atışı gerçekleşmişse, bu atışın tekrarında topun rakip takıma geçmesi gerekmektedir.

Aynı takımın taç atışını tekrarında da kullanması için gereken durum ise şudur: Eğer taç atışında top saha içi yerine saha dışı bir yere ilk olarak değerse, bu durumda topu aynı takım tekrar alır ve tacı kullanır."

RAPORLARDA YOK

Alanyaspor-F.Bahçe maçına damga vuran taç atışıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Maçın gözlemcisinin bu anı raporuna yazmadığı öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5