banner29

Keşke hep deplasmanda oynasak

Fenerbahçe inişli çıkışlı grafiğinin ardından, dün Konya deplasmanında harika oyunla üç puanı, üç golle aldı. Taraftarlar, gelen galibiyet ile birlikte tekrar şampiyonluk havasına girdi. Genç yazar Mert Cengiz'de Fenerbahçe'nin galibiyetini yazısına taşıdı. Sarı-Lacivertlilerin deplasman karnesini öven Cengiz, bu alanda Avrupa'da birinci sırada olduğunu söyledi. İşte o yazı...

Spor 09.03.2021, 15:36 09.03.2021, 15:50
Keşke hep deplasmanda oynasak

İşte Mert Cengiz'in yazısı:

Fenerbahçe adına rakiplerinden Galatasaray ve Trabzonspor’un puan kaybettiği haftada, zorlu Konyaspor deplasmanından galibiyetle dönmesini bildi. Sezon başından bu yana deplasmanlarda oynadığı özgüvenli oyun için devam maçıydı aslında Konyaspor karşılaşması.

Fenerbahçe’de yükselen performansıyla Mert Hakan Yandaş cezası sonrası 11’e geri döndü. Mesut’un yokluğunda ise 10 numara pozisyonunda Pelkas değerlendirilirken, geçen maçın etkili ismi Valencia 11 sol açıktaydı. Bunun yanında başarılı sayabileceğimiz geçen maçın defans hattını bozmadı Erol Bulut.

Önceki deplasmanlarda da izlediğimiz oyun planı olan, maç başı yoğun baskı ve skor avantajı sonrası, oyun kontrolünü rakibe teslim eden Fenerbahçe yine aynı görüntüyü verdi. Maçın başlangıcından itibaren golü düşünen bir takım vardı sahada. Oyunun önde oynayan defans çizgisini 2. Bölgede yerleştiren ve sık sık dönen top kovaladığını gördük. Uzun zaman sonra Trabzonspor maçıyla beraber Fenerbahçe’nin en etkili olduğu ilk yarılarından birisiydi bu karşılaşma.

İlk yarıda 24 kez ceza sahasında topla buluşan Fenerbahçe’nin, 16’sı orta saha oyuncularından geldi. Santraforlardan gereken desteği alamayan Fenerbahçe,dah evvelki yazılarda da sıklıkla önerdiğim oyunu çözmek adına orta sahadaki oyuncuların ceza sahasına yakın oynaması ile alakalı durumun bugün tam anlamıyla sahaya yansıdığını gördük. Mert Hakan ve Pelkas’ın bu sistemde öne çıkan futbolcular devreye girmesi gerekiyordu. Nitekim öyle de oldu. İlk golde asistin asistini ters ayağıyla yapan Mert Hakan olurken, ikinci golde asist Pelkas’tan geldi. Haricin Fenerbahçe’nin geliştirdiği çoğu atak bu oyuncuların paslarıyla şekillendi.

Bence maçın adamı konumundaki Pelkas, Mesut’un yokluğunda daha rahat oynadığını düşündüğümüz serbest 8 10 numara pozisyonuna geri döndü ve yine sorumluluk alan isim oldu. Yaptığı asist dışında efektif görüntüsü takdire şayandı. Bunun yanında Osayi ve Valencia’nın ikili toplarla Konyaspor ceza sahasında etkili olmasını bu oyuncularla doğru zamanlarda topla buluşturulmaları sapladı. Özellikle Osayi’nin Adil karşısında hızı ve çabukluğuyla bariz üstünlük kurduğunu ve Fenerbahçe o koridoru çok etkili kullandı. Oyun içerisinde mücadelesi ve duruşuyla Thiam Fenerbahçe’nin ilk santraforu olduğunu birkez daha gösterdi.

Sezon başından beri bir türlü oturmayan hücum hattı için şu anlık yakalanan Osayi, Pelkas, Valencia ve Thiam 4’lüsü ideal gözüküyor ve gelecek maçlarda da istikrarın sağlanması için korunmalıdır diyorum.

İşin savunma kısmında, özellikle attığı golle ve son zamanlardaki görüntüsüyle Szalai öne çıksa da, Altay dahil oldukça başarılı bir performans sergiledi. Burada özellikle camia için sezonun hayal kırıklıklarından Novak, yavaş yavaş kendisini buluyor diyebiliriz. Eğer 11’deki düzen Valencia’nın sol açık tercih edildiği şekilde devam ederse, eski günlerdeki Novak’tan izlenimler görebiliriz. Zira Valencia maçı 4 top çalma ve 3 top kapma gibi bir defans performansıyla bitirdi. Bu Novak’ı defansta rahatlatıp, hücum performansıyla öne çıkma imkanı sağlayacaktır.

Oyunun ikinci devresinde plan olarak topu Konyaspor’a veren Fenerbahçe, bu dönemde orta sahada gerekli sertliği oluşturamadı. Konyaspor akınlarının genelinin 2.bölgeyi geçip Fenerbahçe ceza sahasına girdiğini gördük. Bu tepkiyi koyamaması zaman zaman kalesinde tehlikeli anlar yaşamasına sebep olurken, hücumda da düzenli oyun gerçekleştiremedi. Bundan özellikle oyuna sonradan giren oyuncuların performansının vasatı aşamaması da etkili oldu. Bu noktada Fenerbahçe’nin bu tip savunma oyunlarında topun 2 bölgede dolandırılması ve kaleden uzak tutulmasıyla alakalı çalışması gerekliliğini gösterdi.

Gelelim yazının başlığına taşıdığımız hadiseye. Fenerbahçe bu sezon Avrupa’nın 5 büyük ligi ve Süper Lig baz alındığında deplasmanlarda en fazla puan toplayan takım konumunda. Deplasmanda oynadığı 14 karşılaşmada yalnızca 1 mağlubiyet ve 2 beraberlik ile 35 toplamış durumda. İç saha performansı ise 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 5 mağlubiyet. Görüntü keşke her maçımızı deplasmanda oynasaydık dedirtiyor insana.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?