banner29

Korner nedir? Köşe vuruşu nedir?

İsmininde belirttiği gibi köşe vuruşu, bir diğer ismi ile korner vuruşu nedir? Nasıl kullanılır? Korner ismi nereden gelir? İşte detaylar...

Spor 02.09.2020, 15:13 02.09.2020, 17:32
Korner nedir? Köşe vuruşu nedir?

Duran topların en tehlikeli olanlarından birisi köşe vuruşudur. Tüm takım köşe vuruşunda rakip cez sahasına hücum eder ve gol bulmaya çalışır. Peki köşe vuruşu bir diğer ismi ile korner vuruşu nedir?

KÖŞE VURUŞU NEDİR?

Köşe vuruşu isminden de anlaşıldığı üzere oyun alanının köşe kısımlarından kullanılan bir oyun atışıdır. Oyun alanında 4 adet köşe vuruşu kullanılabilecek bölge vardır.

KÖŞE VURUŞU İHLALLERİ VE KURALLARI NELERDİR?

Köşe vuruşu veya korner vuruşu, futbolda topu oyuna sokma yöntemlerinden birisi. Topun tamamı, en son, savunma yapan takımın herhangi bir oyuncusuna dokunduktan sonra kale çizgisi dışına çıkmışsa karşı takım köşe vuruşu kazanmış olur. Köşe vuruşu, topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır. Rakip takım oyuncuları, vuruş esnasında toptan en az 9,15 metre uzaklıkta bulunmak zorundadır.

Köşe vuruşu kuralı ilk olarak 1868 yılındaki 'Sheffield Kuralları'nda yer aldı. 17 Şubat 1872'de ise İngiltere Futbol Federasyonu tarafından da uygulanmaya başlandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?