banner29

Manşet nedir? Manşet nasıl yapılır?

Voleybolda yer alan atışlar, oyunun yönlendirilmesi açısından büyük öneme sahip olduğu için, atışların en iyi şekilde yapılması gerekmekte. Özellikle de kişiler arasındaki top alışverişini sağlayan manşetin voleybolda olmazsa olmaz bir özellik gösterdiğini söylemek gerekir. Peki manşet nedir? Nasıl yapılır? İşte detaylar...

Spor 07.09.2020, 15:57
Manşet nedir? Manşet nasıl yapılır?

Manşet el ile atılan bir atış olarak karşımıza çıkmaktadır. Voleybola özgü olan bu atış şeklinin iyi bir şekilde yapılması için daha önceden pek çok kez çalışmak, daha iyi bir manşet atılabilmesi açısından faydalı olacaktır. Özellikle de hareketin iki elin birlikte kullanılması ile yapılması gerekmektedir. 

MANŞET NEDİR? NASIL ATILIR?

Voleybolda manşet nedir konusuna baktığımızda, manşetin kullanım alanının da değişebileceğini söylemek gerekir. Özellikle alttan gelen topların mükemmel bir şekilde kurtarılabilmesi adına, manşet ile vurulması gerekli olacaktır. Manşet nasıl atılır konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ayakların almış olduğu pozisyondur. Atıştan önce ayakların iyi bir şekilde yere basması ve parmak uçlarına baskı yapılması gerekmektedir. Bu pozisyon sayesinde daha rahat bir biçimde topa vurmak mümkün hale gelecektir.

Son olarak voleybolda vurulacak olan manşet atışında üç önemli nokta da karşımıza çıkar. Bunlardan ilki diğer oyuncunun izlenmesidir. Kolların hemen birleştirilebilmesi için diğer oyuncunun hareketi hızlı bir şekilde gözlenmeli ve top gelmeden bu atış pozisyonunda durulmalıdır. Diğer bir husus pozisyondaki parmak ucuna ağırlık verme konusudur. Sağlıklı bir şekilde manşet atabilmek adına ayak parmak uçlarına baskı yapılması gerekecektir. Son olarak dengenin kaybedilmemesi için de, manşet atışında vücudun yere yaklaşması gerekir. Bu hususlara uyulduktan sonra iyi bir manşet atışı sağlanacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?