banner29

Oyuncuların kötü futbolunu ‘adalet’ üzerinden aklamak Galatasaray’a zarar verir

Genç kalem Kağan Özdemir, dün oynanan ve maç sonrası açıklamalarla gündeme oturan Ankaragücü-Galatasaray müsabakasını yazısında değerlendirdi. Özellikle Fatih Terim'in açıklamaları geceye damga vururken Kağan Özdemir, Terim'in açıklamalarına farklı açıdan bakarak, "Oyuncuların kötü futbolunu ‘adalet’ üzerinden aklamak Galatasaray’a zarar verir!" başlığını attı. İşte Kağan Özdemir'in o yazısı...

Spor 04.03.2021, 18:04 04.03.2021, 18:26
Oyuncuların kötü futbolunu ‘adalet’ üzerinden aklamak Galatasaray’a zarar verir

Kağan Özdemir, dün oynanan ve maç sonrası açıklamalarla gündeme oturan Ankaragücü-Galatasaray müsabakasını yazısında değerlendirdi.

İşte o yazı:

8 maçlık galibiyet serisini devam ettirmek isteyen Galatasaray. Küme düşme potasından kurtulmak için çırpınan Ankaragücü’ne konuk oldu. En başından tebrik etmeliyim Ankaragücü’nü. Gerçekten güzel bir performans göstererek formda bir takımı, üstelik lider bir takımı yenmeyi başardılar.

Beklenildiği gibi; maça üstün bir şekilde başlayan takım Galatasaray’dı. Ancak kaçan pozisyonların da etkisiyle özgüvenini yükselten sarı-lacivertli ekibe diş geçiremeyen Fatih Terim’in talebeleri, ilk yarının sonunda İbrahim Akdağ’ın penaltı golüyle beraber geri düşmesiyle, mental olarak da geri düşmüş oldu.

Sekiz maçlık serinin oyuncular üstündeki baskısı, oyunun ikinci bölümünde etkisini daha çok artırdı. 55’te Saba Lobjanidze, ustaca bir vuruşla Muslera’yı avlamayı başardı ve oyun orada Galatasaray için bitmişti.

Maçı seyrederken kendi kendime; Ankaragücü’nün mücadelesinden duyduğum mutluluğu yaşıyordum ki, hakem Halil Umut Meler Mustafa Muhammed’e direk kırmızı kart gösterdi ve Galatasaray 10 kişi kaldı. Maçın devamında ise mağlubiyeti kabullenmiş Galatasaray oyuncuları, Kerem ile golü bulsa da Ankara’dan eli boş dündü.

Evet, şampiyonluk yolunda önemli bir 3 puan ve kaybeden Galatasaray’ın adına konuşan isimlerin hepsi de normal olarak sinirliydi.

Ancak bu siniri ve tepkilerini kendi oyunlarına göstermeleri gerekirken, kendilerinden hariç herkese gösterdiler.

Galatasaray haftalardır kazanmasına karşın kırılgan oyun yapısıyla adeta alarm verirken, takımın defansif yönden ayakta kalmasını sağlayan tek isim kaptan Muslera’ydı.

Sarı kırmızılılar çok yetenekli oyunculardan kurulu bir ekip. Büyük takım alışkanlığı da eklenince bir şekilde kazanıyorsun maçları. Ama bugün karşılarında gerçekten harika bir mücadele örneği gösteren Ankaragücü vardı. Sonuç olarak da kaybetti Galatasaray.

Böyle bir sonucun geleceği zaten geçen haftalarda belliyken, Fatih Terim ve öğrencileri oyununu düzeltmedi.

Maçtan sonra yapılan yorumlar gerçekten gülünecek seviyedeydi. Abdürrahim Albayrak, Fatih Terim, Arda Turan

Hepsi de ‘adalet’ arayışına girip, konuyu çok farklı boyutlara getirdiler.

Önce Arda Turan konuştu; ‘Olayları, Kadıköy aktarmalı olacak şekilde Rize’ye götürdü.’ Ancak 2 sene önce Serkan Çınar’ın, Rizespor’u doğradığı aklına gelmedi.

Sonrasında Abdürrahim Albayrak çıktı; ‘Adalet istiyoruz. Kötü konuşamıyoruz hemen ceza veriyorlar.’ Dedi ve isyan etti. Ancak Galatasaray kazandığında hakem konuşmadığı hafızasından silindi.

Son olarak da teknik direktör Fatih Terim çıktı.

Terim’in konuşmasından çıkarılacak birçok konu başlığı var. Ama Türkiye’de en çok başarı yakalamış bir teknik direktörün bu denli yanlış bir açıklama yapması bana çok garip geldi.

Fatih Terim isminden bahsediyoruz! Nerde ne söyleyeceğini bilen, lafını esirgemeyen bir isim.

Ancak öyle olmadı…

*Tribünlerdeki seyircilerden,

*Mustafa Muhammed’in kırmızı kartıyla ilgili; ‘kafasını dirseğine çarptırdı’ demesinden,

*Fenerbahçe maçındaki kararlardan,

*Haftalar önce, ‘Cüneyt Çakır’ı korumamız lazım’ sözlerini sarf edip bugün yine aynı hakeme yüklenmesinden

Tutun da, ‘bizim iyi veya kötü oynamamız kimseyi ilgilendirmez’ ifadelerine kadar. Bu açıklamaların hepsi adeta amatör bir antrenörün konuşmaları gibiydi.

Fatih hocam kusura bakma; Türkiye’de, büyük takım çalıştırıyorsan iyi oynayacak! Eğer iyi oynamıyorsa, mağlubiyeti ‘adalette, hakta, hukukta’ değil, kendi oyuncularında arayacaksın.

Türk futbolunda ‘adalet’ aramak çok kolaydır ancak bulmak çok zordur. Onun için oyuncuların, yönetimin ve teknik ekibin ‘adalet’ arama kavramını bir kenara bırakıp, oyununa odaklanması gerekir.

Senin de bunları herkesten daha iyi bildiğine de şüphe yoktur.

Bu ülkede bütün takımlar adalet arıyor. Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor…

Kim buldu o adaleti? Kimse!

Sonuç olarak;

Futbolumuz artık her maçtan sonra hakeme yüklenilmesini, hak arama sevdasını, geçmişe dönerek bir şeyleri kabul ettirme çabasını kaldırmıyor.

Ayrıca bu tip açıklamalar hiç ama hiç samimi de değil!

Hedef gösterme işini, kulüp başkanları çok güzel beceriyor zaten. Bir de teknik kadro olarak sizin o furyaya katılmanıza gerek yok!

Yazımı kaos ortamlarının son bulması temennisiyle bitirirken; Bir futbolsever olarak mücadelenin, oyunun, futbolun konuşulacağı günleri iple çekiyorum…

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?