banner29

Sinan Gümüş 'ırkçı' tutumu için özür dilemedi

Galatasaraylı futbolcu Sinan Gümüş, takımının Fenerbahçe ile yaptığı derbi maç öncesi sarı-kırmızılı taraftarlarla ilgili "Suriyeli" benzetmesi ırkçı bir tutum olarak yorumlandı. Sosyal medya hesabından özür metni paylaşan Gümüş, Suriyeli sığınmacıları karşı sergilediği ırkçı tutum için özür dilemedi.

Spor 15.04.2019, 12:52 15.04.2019, 13:14

Galatasaray’ın maçın oynanacağı stada hareket ettiği esnada Mbaye Diagne, instagramdan kendilerine sevgi gösterisinde bulunan taraftarın videsounu paylaştı. Diagne’nin paylaşımında Sinan Gümüşün taraftarı kastederek, “Hepsi Suriyeli yemin ediyorum” demesi büyük tepki topladı. 

SURİYELİLER'DEN ÖZÜR DİLEMEDİ

Gümüş'ün  “Bunlar Suriyeli’ye benziyor” diyerek hem Galatasaray taraftarını hem de Suriyeli sığınmacıları aşağıladığını zanneden bir söylem ortaya koydu. Bu tutumun ardından herkesten özür dilerken, Suriyeli sığınmacılara karşı sergilediği ırkçı tutum için özür dilememesi dikkat çekti. Türkiye'de yayılmaya çalışılan ırkçı tutumun bir tezahürü olan bu olayın ardından Suriyeli sığınmacıların adının vurgulanmadan özür dilenmemesi hatada ısrar olarak yorumlandı.

Gümüş taraftardan böyle özür diledi:

"Kesinlikle kötü niyetle olmayan bir sözümün yanlış anlaşılmasından dolayı çok ama çok üzgünüm. Kırdığım, üzdüğüm kimse varsa hepsinden özür dilerim."

Haber Vakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?