Terim: Bu bir savaş değil

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Ermenistan maçının siyasete hepsedilmemesi gerektiğini söyledi.

Terim: Bu bir savaş değil

A Milli Futbol Takımı'nın 2010 Dünya Kupası Elemeleri'nde 6 Eylül Cumartesi günü Ermenistan'la oynayacağı karşılaşma öncesi Fatih Terim, Swiss Otel'de basın mensuplarının karşısına çıktı.

Fatih Terim, Ermenistan maçına futbolun dışında bakmalarının mümkün olmadığını belirterek, "İki ülke arasındaki ilk maç. Bu açıdan önemliç. Ayrıca gruptaki ilk maç olduğu için önemli. Rakibimizin bu maça ayrı bir motivasyonla hazıeklanacağı bir gerçek. Bu bizim için sadece bir futbol maçı, savaş değil. Biz futbolu ulusları birbirine yaklaştıran bir etkinlik olarak görüyoruz. Olaya futbolun dışında bakmak mümkün değil. Siyasi sorunları düşünerek maça hazırlanamazsınız. Tarihin yükünü omzumuzda taşıyamayız. Futbolcular olarak çabuk düşünür, çabuk oynamaya severiz. Tarihin yükünü omuzlarımıza almaya kalkarsak bu bizi yavaşlatır. Oyunumuzu bozar" diye konuştu.

Ermenistan maçının siyasilerin arasında çekişme konusu yapılmasından yola çıkarak karşılaşmanın sportif öneminin yanısıra diplamatik hale getirilmesiyle ilgili olarak Terim, "Bu konularla çok fazla ilgilenmiyoruz. Ne olacağını merak ediyoruz. Esas işimizin futbol olduğunu söylüyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi için futbolun yaklaştırması lazım. Bunlar bizim dışımızda olaylar. Bu tip siyasi yaklaşımları maçlara taşımayız. Bunlar bizi aşan şeyler. Ümit ederim güzel şeyler olur. Biz Ay-yıldızımız gideriz dünyanın her tarafında göğsümüze takarız" ifadelerini kullandı.

"Ermenistan hakkında neler söyleyebilirsiniz?" sorusuna Fatih Terim, "Ermenistan, Sırbistan ve Polonya'nın grubundaydı. Polonya'yı evinde yendi. Genellikle sahasında agresif oynayan, mücadeleyi sonuna kadar sürdüren bir takım. Kendi sahasında çok koşan ve etkili bir takımla karşılaşacağız" yanıtını verdi.

Sakat futbolculala ilgili bilgi veren Fatih Terim, "Emre'nin yeni geçti. Nihat başladı ama Ekim için bile zor. Hamit'in tekrer ameliyat olma durumu var. Mevcut kadroda Servet üst solunum yollarından rahatsız. Aurelio'nun durumu ciddi, ödemi var ümit ediyorum ki yetişir. Gökdeniz'in sağ alt baldırında rahatsızlığı var. Uğur Kavuk'un sağ dizinde ezik var. Ayhan'ın da sakatlığı var. Dün akşam itibariyle tam toplandık. Bugün ciddi ilk antrenmanımızı yaptık. Orta sahada Emre, Hamit ve Aurelio'nun olmayacağını ya da sadece birinin olabileceğini görüyoruz. Sıkıntılar var ama aşacağız. Belki bu sıkıntılar bizi yenşi oyuncular bulmaya itecek" dedi.

Terim, grupta kaç puan hedefleriğiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Yine iyi bir başlayacak yapacağımızı umuyorum. Grupta kırılmalar olacaktır. Biz ciddiyetimizi koruyacağız. EURO 2008'de bıraktığımız yerin üstüne koyarak devam etmek istiyoruz. Şu anda dünyada en çok konuşulan takımalrdan biriyiz. Bunuı bozmaya niyetimiz yok. Sezon başı olması sıkıntı yaratabilir. Deplasmanda olması sıkıntı olabilir. Ümit ediyorum yine aynı şeyler olacktır. 12 puan almayı biz de istiyoruz. EURO 2008'de İspanya ile oynayamadık, bu sefer grupta karşılaşıyoruz."

"Fenerbahçe ve Galatasaray'ın performanslarının düşüklüğü Milli Takımı etkiler mi?" sorusu üzerine Terim, "Federasyonun aldığı doğru bir karar var. Sıcaklar nedeniyle liglerin 22'sinde başlaması doğru bir karar" ifedelerini kullandı.

"Kadroda genç isimler var. Bu isimlerin oyun yapısına göre oyun felsefemiz biraz değişebilir mi?" sorusunu Terim, "Gençler çağrılmaya devam edecektir. Oyun felsefesinde değişiklik olmayacak. Ancak isimler değişebilir. Biraz zamana ihtiyaçları var. Oyuncuların oyununa göre değil bizim oyun anlayışımıza göre bir anlayış düşünsek daha doğru olur" şeklinde yanıtladı.

Fatih Terim, yabancı ülkelerdeki Türk futbolcuların Almanya ya da diğer ülke milli takımlarını tercih etmesi eleştirisi üzerine, "Elimde kalın bir dosya var. Bunun içi mektuplarla dolu. Teknik ekbimizin idari kadroyla paylaştığı birçok şey basına iletilmemiştir. Ay-yıldızlı formayı pazarlık konusu edemeyiz. İstekle, arzuyla giyilmek istenen bir forma haline gelmelidir. Almanya'da 2000'de çıkan bir yasayla sporcular başka bir ülke milli takımını seçtiğğinde bulundukları ülkedeki bütün haklarını kaybediyorlar. Bu çocukların ailesinin orada, geçim kaynaklarının orada olduğunu düşünürsek yadırgamamak lazım. Ümit Milli Takım hocası Tolunay Kafkas iken 'Oğlumu rahatsız etmeyin' diye mektup bile geldi. 'Hayır benim seçimim budur' diyen arkadaşlarımız var. Seçim haklarına saygı duyuyoruz. Görevimden azledilmemi sağlasa da Ay-yıldızlı formaya olan saygını kaybetmem. Gereken mesajlar verildi. Bilesiniz ki, dünyanın öbür ucundakine bile ulaşmışızdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5