banner29

Turnike nedir? Turnike nasıl atılır?

Basketbolda en çok kullanılan ve savunmaları delip geçen atış şekli turnike nedir? nasıl atılır? kaç çeşit turnike şekli vardır? Daha fazlası haber detayında...

Spor 03.09.2020, 15:03 03.09.2020, 15:39

Basketbolda en çok kullanılan atış şekli olan, 2010 FIBA yarı finalinde Kerem Tunçeri, Sırbistan'a karşı son salisede o muhteşem hareketi yaparak Türkiye'yi finale taşıyan turnike nedir?

TURNİKE NEDİR?

Baketbolcular için atması keyifli, seyirciler için izlemesi keyifli olan turnike basketbolda en çok kullanılan atış türüdür. Bir çok çeşidi bulunan turnike atışını oyuncular en hızlı şekilde potaya gitmek için kullanırlar. Bir oyuncu turnikeyi kurallar içinde sayıya çevirmesi için; Topu eline aldığı andan itibaren en fazla 2 adım atarak topu potaya göndermeli veya arkdaşına pas vermelidir. Oyuncu 1 adım attıktan sonra da pas veya şut atabilir ancak 3. adımı atamaz.

TURNİKE TÜRLERİ

Oyuncular tarafından popüler bu atışın sağ,sol,ters olmak üzere bir çok çeşidi vardır. Sağ turnikede oyuncular sağdan potaya doğru giriş yaparken, sol turnikede ise tam tersi uygulanır. Ters turnikede ise, oyuncular potanın altından geçerek topu potaya doğru ters şekilde bırakırlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?