banner29

VAR nedir? VAR'ın açılımı nedir?

İlk olarak 2018 FIFA Dünya Kupası'nda kullanılan VAR (Video Yardımcı Hakem), 2018 yılında TFF 1.lig Play-off'larında kullanılmaya başlanmış ve gümüzde de hali hazırda kullanılmaktadır. Peki VAR nedir? VAR neden ortaya çıkmıştır? VAR nasıl devreye girer?

Spor 02.09.2020, 16:27 02.09.2020, 16:55
VAR nedir? VAR'ın açılımı nedir?

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu kararı ile 2018 Dünya Kupasında kullanılmaya başlayan VAR sistemi günümüzde de halen kullanılmaktadır. 2018 yılının Mayıs ayında Türkiye'de kullanılar VAR Sistemi geride bıraktığı 2 yıl boyunca çeşitli tartışmalara konu olmuştur.

VAR NEDİR?

VAR (Video yardımcı hakem), yardımcı hakemin maç görüntüsünü yeniden oynatarak mikrofonlu kulaklık vasıtasıyla iletişim kurduğu maç hakeminin futbol maçı sırasında verdiği bazı kararları gözden geçiren sistemdir.

VAR NE ZAMAN DEVREYE GİRER?

VAR Sisitemi, orta hakemin göremediği pozisyonlarda, ofsaytlarda, ceza sahası içinde yapılan faullerde devreye girmektedir. VAR Hakemlerinin, orta hakemle iletişime geçmesiyle uygulanan bu kural akabinde orta hakemin pozisyonu kendi görmesi açısından VAR ekranına bakmaya gitmesi ve kararı vermesiyle sonuçlanır.

VAR SİSTEMİ İYİ Mİ?

Kimilerine göre çok faydalı bir durum olarak görülsede, şu ana kadar gerek ülkemizde gerekse diğer futbol ülkelerinde beklenen etkiyi oluşturamamıştır. Çoğu ülkede VAR Hakemlerinin konuşmaları yayınlanmadığı için, ciddi tartışmalar ortaya çıkmaktadır. VAR Sisteminin futbola dahil edilmesinin, oyunun samimiyetini kısıtladığınıda savunanlar da vardır.

VAR'IN AÇILIMI NEDİR?

VAR'ın açılımı İngilizce olarak, 'Video Assistant Referee'dir. Türkçe'de ise 'Video Yardımcı Hakem' olarak kuralda yerini alır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?