banner5

07.02.2020, 00:47

Suçlu Aramayın ! Suçlu : 1. Devlet 2.Aile

Anne-baba  tutumlarının çocuk gelişimi üzerindeki etkisi hepimizce bilinen bir gerçeklik ve bu gerçekliğin içinde bulunulan evden mahalleye, mahalleden şehre, şehirden ülkeye  yansıması ise en çok unuttuğumuz şey.
Hep unuttuk ve unutuyoruz; her canlı bombanın, hırsızın ,teröristin, tecavüzcünün katilin bir anne ve babası vardı. Oysa suçu hep sürüye dalan kurttan aradık, ya sürüyü beklerken uyuyan çoban...!

Tıpkı ülkemizde var olan gerçeklik gibi... Sorunların hep gerçek sebebi dışındakilere odaklanma gibi.

Gelin biraz zülfüyâre birlikte dokunalım.
Sevgili anne-babalar, dikkat!
 Benimsediğiniz tutum ve davranışlar çocuğunuzun psikolojik gelişimi açısından çok önem taşımaktadır. 

 Anne ve babanın çocuklarına karşı sergiledikleri davranış şekilleri, olaylar karşısında sergiledikleri tutumlar, anne ve baba ile çocuk arasındaki ilişkinin yönünü ve şeklini belirler. Psikolojisi düzgün, ruhi yapısı sağlam, karakteri olumlu yöne doğru kanalize edilmiş çocuk yetiştirebilmek için anne ve baba tutumları çok ama çok önemlidir.

Anne ve babası ile sağlıklı bir ilişkiye sahip, iletişimi düzgün çocukların genel özelliklerine baktığımızda, düşüncelerine ket vurmayan, düşündüğünü uygulayabilen, özgürce kararlara alabilen, özgüveni son derece yüksek, bireysel anlamda hoşgörülü, sosyal bilinci yüksek bireyler olarak yetişirler.


 1. Baskıcı ve Otoriter Anne-Baba Tutumu:
Aile katı, kuralcı ve disiplinlidir. Anne-baba veya her ikisinin de otoriter tutumu karşısında, çocuk nazik, dürüst, disiplinli, yardımsever ve dikkatli olmasına rağmen, ürkek, çekingen, kendine güveni olmayan veya çok zayıf bir duygusal yapıya sahiptir.
 2. Aşırı Hoşgörülü Anne-Baba Tutumu:
Bu tip ailelerde çocuk tek hükmedendir. Aile tüm hayatını çocuğun istek ve arzusuna göre belirler. Aile çocuğa aşırı sevgi gösterirler. Bütün tutumları dengesiz ve çocuk merkezlidir. Bu tip ailelerde çocuk ne derse o olur. Böyle ailelerde yetişen çocuklar; bencil, sevgi arsızı, kural tanımayan, doyumsuz kişilik yapılarına sahip olabilmektedirler. 

3. Kararsız ve Dengesiz Anne-Baba Tutumu:
Bu tip aileler genellikle anne ve babanın iyi anlaşamadığı ve her iki tarafın da baskın karaktere sahip olduğu ailelerdir. Anne-babanın çocukla ilgili bir konuda ak dediğine, diğeri kara diyebilmekte çocuk hangisine bakacağına, hangisine uyacağına karar verememekte çoğunlukla kararsız kalarak herhangi bir tepki vermemeyi tercih etmektedir. Bu tip ailelerde yetişen çocuklar genellikle kararsız, her türlü etkilenmeye açık, tutarsız, çabuk karar değiştirebilen çocuklardır. Aynı zamanda duygusal açıdan sakat bir yapıya sahip olmaları da mümkündür.

 4. Aşırı Koruyucu Anne-Baba Tutumu:  
Çocuğun her zaman, her an kontrol altında tutulduğu, aşırı ilgi ve alaka gösterildiği, zarar gelebilir endişesi ile gündüzleri bile sokağa çıkması bile istenmediği veya kısıtlandığı aile tipidir.  

 5. Hoşgörülü ve Güven Verici Anne-Baba Tutumu:
İdeal aile tipine uygun bir yapıdır. Bu tip ailede temel kural ve kısıtlamalar haricinde çocuklar özgür bir şekilde, fakat sorumluluklarının bilincinde olarak yetişirler. Birey olmanın ayırtına varan çocukların özgüvenleri tam, sosyal ilişkiler kuvvetli ve geleceğin ideal yetişkin adaylarıdır.

 6. Tutarsız Anne-Baba Tutumu Tutumu:
Bu tip ailede genelde kurallar yok anlık çözümler, anlık kavgalar ve anlık mutluluklar vardır. 

7. Reddedici Anne-Baba Tutumu:
Çocuğun sağlık hizmetlerini aksatarak çocuğun aslında istenmediğini hissettirmek ve çocuğa karşı düşmanca tutumlar beslemek olarak tarif edilebilir.

 8. Mükemmeliyetçi Anne-Baba Tutumu:
Bu tip aileler genellikle kendilerinin yapamadıklarını, yaşayamadıklarını çocuklarından bekleyen, biraz egosu yüksek ailelerdir.  

 9. Ayrımcılık Yapan Anne-Baba Tutumu:
Anne-babanın veya her ikisinin de ayrımcılık yapmadıklarını söylemelerine rağmen çocukları arasında ayrımcılık yapmaları, sevdikleri çocuklarını, diğerlerinden ayırarak kayırmaları sonucu kayırılan ve dışlanan çocuklarda duygusal kırıklıklar oluşur. Birbirlerine düşman olurlar. Sosyopati gelişebilir.

Sonuç olarak anne ve babanın tutumu çocukların gelişiminde, kişilik oluşumunda çok büyük öneme sahiptir.

Düşünebilen Bireyler olarak Düşünebilen Şehirler İnşa edeceğiz inşallah.

Yorumlar (4)
Serdar aydın 13 ay önce
Dediğiniz gibi inşAllah bilinçli bireyler yetiştirip düşünebilen şehirler inşa ederiz
Aydın saytekin 13 ay önce
En bilgi birikiminizi bizmle paylaştığıniz icin teşekkürler....
Ahmet Zekeriya 13 ay önce
Tebrikler hocam, faydalı bilgileriniz için teşekkürler...
Alaattin Biçen 13 ay önce
Hakikaten Zülfüyare dokunmak lazım. Güzel bir çalışma. Toplum birde bu yönden kendine bakması lazım. Çuvaldızı önce kendine bastırması lazım. Saygılarımla.
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü