Sudan neden 15 Temmuz'unu yaşayamadı?

Dost ve kardeş ülke Sudan’da bir süredir ekonomik gerekçelerle devam etmekte olan protesto gösterileri darbeyle sonuçlandı.

Dünya 12.05.2019 - 02:12 12.05.2019 - 02:12

Sudan 15 Temmuz'unu yaşıyor mu?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Savunma Bakanı Avad Muhammed Ahmed Bin Avf, Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in görevden alındığını ve tutuklandığını ilan etti.

Sudan Devlet Televizyonu’ndan halka hitap eden Avf, Ömer el Beşir’in artık Sudan Devlet Başkanı olmadığını öne sürdü.

Darbeci Orgeneral Avf, ayrıca yeni bir anayasa hazırlanacağını ve iki yıllık bir geçiş sürecinin ardından seçimlere gidileceğini belirtti.

Ülkede üç aylık olağanüstü hal ilan edildiği duyurulurken, Sudan genelinde 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı da getirildi.

Sudan Ordusu’nca görevden alınıp tutuklandığı söylense de, uzun süredir emperyalistlerin, Siyonistlerin, Haçlı Batılıların hedefinde olan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in akıbeti ise henüz belirsizliğini koruyor.

Sudan’ın darbeci Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf

“DOST” ÜLKELER TETİKTE!

Geçtiğimiz günlerde İran’a kaçtığı yönünde spekülasyonlar yapılan el Beşir’in halen Sudan’da olduğu ve darbe girişiminin her an tersine dönebileceği yönünde de bilgiler gelmekte.

Sudan’daki olayların dış bağlantılarının tespit edilmesi durumunda el Beşir liderliğindeki meşru yönetimin talebi doğrultusunda tetikte bekleyen birçok dost ülkenin harekete geçebileceği de gelen bilgiler arasında.

Öte yandan protestolara katılmayan geniş bir halk kitlesi ve ülkede güçlü olan esnaf örgütlenmelerinin de batı güdümünde olduğu düşünülen protestoculara ve darbe girişimine karşı mukavemet hazırlıklarına başladıkları öğrenilirken, ülkede patlayabilecek bir iç savaş ortamının Suriye İç Savaşı benzeri bir trajediye dönüşme ve hızla geniş bir bölgeye yayılma riskine dikkat çekiliyor.

DARBEDE ABD PARMAĞI MI?

Bu arada Sudan’daki darbeye zemin hazırlayan protestocularla ABD’li bir heyetin sahada bir araya geldikleri ortaya çıktı. Protestocularla bir araya gelen ABD’lilerin fotoğrafları sosyal medyada yayınlandı.

RUSYA, “KABUL EDİLEMEZ” DEDİ..

Sudan’daki gelişmelere ilişkin en net ilk açıklama ise Rusya’dan geldi. Rusya Federasyonu Uluslararası İlişkiler Konseyi Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, “Sudan’da anayasaya aykırı bir rejim değişimi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN SUDAN AÇIKLAMASI

Sudan’daki gelişmelere ilişkin açıklama yapan ve “Sayın Ömer Beşir ile ilgili evinde midir başka bir yerde midir bunlarla ilgili bilgi vermemiz mümkün değil” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Malumunuz darbe ile gelmiş bir siyasetçi değilim belediye başkanlığımdan bu yana sürekli sandıkla gelen ve darbeye muhatap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu ve neler katıp neler götüreceğini bilen bir insanım. Bu dünya tuhaf bir dünya darbeye karşı olan insanların daha sonra darbecilerle nasıl iş tuttuklarını görüyoruz. Sudan bizim köklü ilişkilerimizin olduğu bir ülke tabi bu köklü ilişkilerin devamından yanayız. Bu konuda da temennim odur ki sükûnetle bir kardeşlik ortamı içinde Sudan bu işi başarmalıdır. Son dönemde Sudan’ın sıkıntılarını da bilen birisiyim bütün bu ekonomik sıkıntıları da aşmak suretiyle Sudan’ın bu durumu aşması bizim için önem arz etmektedir. Çok değişik haberler gelmektedir. Sayın Ömer Beşir ile ilgili evinde midir başka bir yerde midir bunlarla ilgili bilgi vermemiz mümkün değil. Ama barış içinde bu dönemin atlatılması temennimdir. Çünkü bu ülkeler bu tür darbelerden çok çekti ve her darbe çok ciddi bir kan kaybıdır. Bu kayba dost kardeş Sudan’ın muhatap olmasını doğrusu istemem”

kaynak:dipdalga.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@