Sudan'ın darbeci rejimi İsrailli şirkete 6 milyon dolar verecek!

Sudan'da Ömer el Beşir'i devirerek yönetime gelen askeri rejiminin lideri Hemeti, rejimin imajını parlatması için aslen İsrail istihbaratı tarafından yönetilen Kanadalı lobi şirketi Dickens & Madson şirketine 6 milyon dolar verecek.

Dünya 28.06.2019 - 17:13 28.06.2019 - 17:13

Kanadalı lobi şirketi Dickens & Madson Sudan'ın askeri rejiminin imajını parlatmak için 6 milyon dolara anlaştı.

Kanada'nın Toronto kentinde bulunan ulusal çaplı gazete The Globe and Mail, Montreal’de bulunan Dickens & Madson’ın, Nisan’daki darbeyle iktidarı ele geçiren Sudan’ın askeri meclisinin imajını parlatmaya söz verdiğini, güçlerini Hartum'daki protestocuları katletmekle suçlanan meşhur bir Sudanlı askeri lider için (Hemeti ) devlet fonları ve diplomatik tanıma arayışı için 6 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Lobi sözleşmesinde, “Sizin için uluslararası ve Sudan medyasının size uygun olmasını sağlamak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” diyor.

ANLAŞMA METNİNDE TRUMP DETAYI

Belgelere göre, Sudan'daki askeri rejim, şirkete güvenlik güçleri için ekipman bulma, petrol yatırımcıları arama, ABD Başkanı Donald Trump ile bir toplantı yapma ve Rusya ve Suudi Arabistan ile ilişkileri iyileştirme için para ödüyor.

HAFTER İÇİN DE ÇALIŞMIŞTI

Dickens & Madson, daha önce yıpranmış Zimbabwe diktatörü Robert Mugabe ve Libyalı milis komutanı Khalifa Haftar için şirketi ücretli bir lobici olarak görev yapan eski bir İsrail istihbarat subayı olan Ari Ben-Menashe tarafından yönetiliyor.

Firmanın Sudan'la olan sözleşmesi, Ari Ben-Menashe ve Sudan'ın askeri konsey başkan yardımcısı Hemeti olarak bilinen General Mohamed Hamdan Dagalo tarafından imzalandı. Hemeti Darfur bölgesindeki isyancılara karşı vahşet ve katliamlar yapan ve eskiden Janjaweed (Cancavid) olarak bilinen paramiliter bir grup olan Hızlı Destek Güçlerinin (RSF) komutanı idi.

İnsan hakları grupları ve Hartum'daki bağımsız medyaya göre, RSF 'nin silahlı üyeleri 3 Haziran' da demokrasi yanlısı protestoculara yönelik acımasız saldırının başında da Hemeti vardı, 100'den fazla insanı öldürdü ve ana protesto kamplarını mahvetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, RSF liderinin aynı zamanda askeri konsey başkan yardımcısı olması nedeniyle, RSF “her zamankinden daha güçlü, sivillere karşı işlenen suç ve suçları hesaba katmaktan korkmayacaklar" yorumu yapıyor.

Yapılan lobi anlaşması, ABD hükümeti ile ABD Dışişleri Sicil Kanunu uyarınca açılan belgelere göre 7 Mayıs'ta Dagalo tarafından imzalandı. Sudan askeri konseyi ile yapılan sözleşmeye göre “siyasi hedeflerinizin faydalı gelişimi için politikaların oluşturulmasına ve uygulanmasına yardımcı olmak” ana amaç olarak belirtildi.

Sözleşmedeki bir diğer maddede, “Sudan Cumhuriyeti’nin meşru geçiş önderliği olarak tanınmanızı sağladığınızdan ve konseyiniz için denetleyici bir rol oluşturduğunuzdan” emin olana kadar çalışılacağı belirtildi.

Sözleşmede "Askeri teçhizat aramaya ve Sayın Trump ile bir toplantıya ek olarak, şirket “sizin için kıdemli Rus ve diğer ülkelerle özel toplantılar düzenlemeye çalışacak” diyerek, “sizin için Amerika’dan finansman almayı taahhüt edeceğini” belirtti.

HAFTER'DEN YARDIM TEKLİFİ

Firma ayrıca, Sudan rejimi ile Libya milisleri komutanı Hafter arasında, Libya komutanının Sudan fonu karşılığında Sudan rejimine “askeri yardım” sağlayacağı bir ittifak teklif ediyor.

Firma Washington'u Sudan rejimini desteklemeye ikna etmeye çalışırken yokuş yukarı bir savaşla karşı karşıya. ABD, Sudan'la ilişkilerini askıya almaya devam ediyor ve RSF'yi demokrasi yanlısı protestoculara karşı “acımasız şiddet” sebebiyle suçladı.

KANADA'DA SKANDALLARLA ANILIYOR

Firma yöneticisi eski bir İsrail istihbarat subayı olan Ari Ben-Menashe, 2011 yılında, Kanada İstihbarat Teşkilatı Komitesi'nin casus gözlemcisi başkanı Arthur Porter'ın istifasına yol açan bir skandalda rol oynadı. O zamanki basında çıkan haberlere göre, Ben-Menashe, Dr. Porter ile, Sierra Leone’de köprüler, barajlar, feribotlar ve diğer altyapıların geliştirilmesi için Rusya’dan 120 milyon ABD doları tutarında fon aramak için ticari bir anlaşma imzaladı. 2004 yılında McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi'nin (MUHC) genel müdürü olan Dr. Porter, raporların ortaya çıkmasından sonra 2011 yılında kuruldan istifa etti.

DÜNYA BÜLTENİ

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@