Sultan Beşinci Murad kimdir? Kaç yıl padişahlık yapmıştır? İşte hayatı...

Osmanlı tarihinin 33'üncü ve en kısa süre tahtta kalan padişahı olan Sultan Beşinci Murad kimdir? Sultan Beşinci Murad kaç yıl padişahlık yapmıştır? İşte Sultan Beşinci Murad'ın hayatı...

Tarih 30.07.2021 - 19:02 30.07.2021 - 19:06

V. Murad (30 Mayıs 1876 – 31 Ağustos 1876) günleri arasında tahtta kalmış ve sadece 93 gün boyuncu Osmanlı Devleti'ni idare etmiştir.

Sultan Beşinci Murad kimdir? Sultan Beşinci Murad'ın hayatı...

Sultan Beşinci Murad 21 Eylül 1840 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Babası Sultan Abdülmecid, annesi Şevk-Efza Kadın Efendi’dir. Annesi Çerkezdir. Sultan Beşinci Murad, çocukluğunda ve gençliğinde iyi bir eğitim gördü ve Fransızca öğrendi. Okumaya çok meraklı olduğundan dolayı, Fransa’dan kitaplar getirtir ve sürekli olarak okurdu.

Edebiyata karşı çok ilgiliydi. Aralarında Ziya Paşa ve Namık Kemal’in de olduğu devrin bir çok şairi ile yakın dostluk kurmuştu. Yabancı kültürlerin etkisi altında kalan Sultan Beşinci Murad, piyano çalardı. Batı müziği stilinde besteler bile yapmıştır. Avrupalı prenslerle dost olmuş, onlarla mektuplaşmış olan Sultan Beşinci Murad, yerli ve yabancı gazeteleri yanından eksik etmezdi.

Sultan Abdülaziz ile beraber çıktığı Avrupa seyahati sırasında Avrupa’yı yakından görüp hayran kalmış olan Sultan Beşinci Murad, bu gezi sırasında İngiltere’de tanıştığı Gal Prensi (sonradan İngiltere Kralı olan VII. Edward) ile yakın bir dostluk kurdu.

Gal Prensinin tesiri altında kalıp mason olduğu iddia edilen Sultan Beşinci Murad, çok müsrif ve ihtiras sahibi bir insandı. Padişah olmak için amcasının ölümünü beklediğini açıkça söylerdi.

Sultan Beşinci Murad, tahttan indirilen Sultan Abdülaziz’in yerine 30 Mayıs 1876’da padişah oldu. Ancak, Osmanlı Devleti’ni kurtarmak için meşrutiyetin kurulmasını isteyen, bu düşünce ile tahta güvendikleri bir hükümdar getiren aydınların umudu yine kırılmıştı.

93 gün kaldığı Osmanlı tahtından 31 Ağustos 1876 günü indirildi. 28 yıl daha sarayda yaşayan Sultan Beşinci Murad, 29 Ağustos 1904 tarihinde vefat etti ve annesi Şevk-Efza Kadın Efendi’nin Yeni Cami’deki türbesine defnedildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@