Sümeyye (r.a.) kimdir? Sümeyye (r.a.)’ın hayatı

Sümeyye (r.a.) kimdir? Sümeyye (r.a.)’ın hayatı, Sümeyye (r.a.)’ın vefatı…

İslam 01.10.2020 - 15:51 01.10.2020 - 15:51 Bülent Deniz

Hanım sahabilerden biri olan Sümeyye (r.a.) hakkında “Sümeyye (r.a.) kimdir? Sümeyye (r.a.)’ın hayatı, Sümeyye (r.a.)’ın vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

SÜMEYYE (R.A.) KİMDİR?
SÜMEYYE (R.A.)’IN HAYATI

Hz. Sümeyye, İslâm tarihinde Allah yolunda canını feda ederek şehit olan kadınların ilkidir. O, hem şehadet mertebesini kazandı, hem de bu kervanın ilki olma bahtiyarlığına erdi. Sümeyye (r.a.) Ebû Hüzeyfe'nin cariyesiydi. Ebû Huzeyfe onu Yemen'den gelen ve kendisine sığınan Yasir ile evlendirmişti. İşte büyük Sahabi Ammar bin Yasir (r.a.) bu evlilikten doğdu.

Bu bahtiyar ailenin her ferdi İslâmiyet’i daha ilk zamanlarda kabul etmişlerdi. Akabinde de akıl almaz işkencelere maruz kalmışlardı. Kendilerini koruyacak birinden mahrumdular. Bu sebeple insafsız müşrikler onlara işkencenin en acısını tattırıyor, güneşin en tesirli olduğu bir zamanda kızgın taş ve kumların üzerine yatırıyorlardı.

Bir defasında yine onlara işkence yapıyorlardı. Peygamberimiz üzerlerine geldi. Bütün bu çileye sırf Müslüman oldukları için maruz kalan bu bahtiyar âileyi şöyle müjdeledi:

"Sabredin ey Yasir ailesi, Sabredin ey Yasir ailesi. Sizin mükafatınız Cennettir. Sabredin ey Yasir ailesi".

Yasir (r.a.) büyük bir teslimiyet içerisinde, sadece öğrenmek için, "Vakit hep böyle mi geçecek, ya Resulallah?" diye sordu. Peygamberimiz, "Allah'ım, Yâsir âilesine rahmet ve mağfiretini ihsan et" diye duâda bulundu. Bu, onları teselliye yetmişti.

Aradan bir kaç gün geçmişti. Yeterince yaşlı ve bakımsız olan Hz. Yâsir daha fazla dayanamadı. Ruhunu teslim ederek erkeklerden ilk şehit olma bahtiyarlığına erişti.

Hayat arkadaşının şehit olması, kendisinin ve çocuklarının hâlâ gözü dönmüş müşriklerin elinde bulunması, Hz. Sümeyye'yi bir hayli yıpratmıştı. Kendisinin de bu insanlık dışı muamelelere daha fazla dayanamayacağını anlamiştı. Bir gün Ebû Cehil yanına geldi. Ona bir hayli işkence etti. Dininden dönmeye zorladı. Fakat ne yaptıysa onu küfrün karanlığına döndüremedi. Sonunda bu yaşlı kadına hakarette bulundu, "Sen ancak güzelliği hoşuna gittiği için Muhammed'e iman ettin" dedi. Hz. Sümeyye bu hakarete dayanamadı. Ebû Cehil'e ağır laflar söyledi. Ebû Cehil iyice kudurdu. Elindeki mızrağı bu mübarek kadına saplayarak onu şehit etti. Sonra da onun oğullarına dönerek işkenceye devam etti.

Sonradan Hz. Ammar işkenceden kurtuldu. Resulullahın huzuruna çıktı. Durumu ona haber verdi. Peygamberimiz büyük bir üzüntü içerisinde ellerini semâya kaldırdı ve "Allah'ım, Yâsir âilesinden hiç birisine ateş ile azap etme" diye duâda bulundu.

Ammar (r.a.) Bedir Savaşına katılmıştı. Ebû Cehil bu savaşta öldürüldü. Peygamberimiz Ammar'a hitaben, "Cenab-ı Hak annenin kâtilini öldürdü" buyurdu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@