Suriye'nin Rakka kentinde hala toplu mezarlar bulunuyor

Rakka'da kurulan sivil savunma ekibi, DEAŞ'ın kenti işgali sırasında ve sonrasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden yüzlerce kişiyi, toplu halde mezarlarda buluyor.

Dünya 30.10.2018 - 14:04 30.10.2018 - 14:04

Rakka'da terör örgütü DEAŞ, koalisyon güçleri ve YPG-PKK tarafından öldürüldüğü tahmin edilen 2 bin 500 cesetten, en az 2 bin cesedin kimliği tespit edilemiyor.Özellikle DEAŞ’ın mezar taşlarına karşı tutumu nedeniyle, ölenlerin kimliklerini tespit edebilecek hiçbir iz bulunamadığını belirten sivil savunma ekibi, cesetlerin bulunduktan sonra yeni oluşturulan mezarlığa defnedildiğini söylüyor.

Cesetlerin atıldığı yere "Uçurum" dediler

Rakka, DEAŞ işgali altındayken, örgüt idam ettiği kişilerin cesetlerini kentin kuzeyindeki bir çukura atıyordu. Rakka halkı daha sonra, cesetlerin atıldığı bu alana "uçurum" adını verdi.

Rakka kent merkezinde terör örgütü DEAŞ işgali öncesinde insanların dinlendiği bir mekan olan Panaroma, daha sonra mezarlık olarak kullanılmış. Bir futbol sahası kadar olan bu alanda bin 500 kişinin gömülü olduğu tahmin ediliyor.

Koalisyon uçaklarının kente yönelik saldırılarının artmasının ardından halkın hayatını kaybedenleri mezarlıklara götürmesi tehlikeli olmaya başlamış.

Öyle ki, kent içerisindeki hayvanat bahçesi ve parklar geçici mezarlıklar haline getirilmek zorunda kalınmış.

Mechul cesetler

Bu alanlarda bulunan kimliği belirsiz cesetler, “Bilinmeyen kişi, Panaroma, 9 Eylül, 2018” şeklindeki mezar taşları ile tekrar gömülüyor.

Rakka’dan savaş sırasında göç etmiş insanlar ise, kentte kalan akrabalarından bir iz bulma umuduyla mezarlıklara gidiyor ve meçhul mezarlarda akrabalarını arıyor.

DEAŞ, YPG-PKK ve ABD'nin kurbanları

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 2017 yılında yayımladığı bir raporda, Şubat 2016 ile Ekim 2017 arasında YPG-PKK ile ABD öncülüğündeki koalisyonun saldırılarında 543’ü çocuk, 346'sı kadın 2 bin 323 sivilin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. 

Uluslararası birçok insan hakları kuruluşu, Rakka ve civarında hayatını kaybeden sivillerin terör örgütleri YPG-PKK ve DEAŞ ile ABD eliyle hayatlarını kaybettiğine dikkat çekiyor.

Yorumlar