İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yönetmelikle otoyollardaki hız sınırı artırımı resmen uygulamaya geçti. Söz konusu uygulama 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla geçen günlerde 81 il valiliğine otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderilmişti.

Yazıda Karayolları Trafik Kanunu’nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesi hatırlatılarak, motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırlarının şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlendiği ifade edilmişti.

Bu çerçevede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşü alınarak, otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırları belirlendi.

UYGULAMA YARIN RESMEN BAŞLIYOR

Bakan Soylu aylar önce uygulamanın temmuz ayına yetişmesi çalışma başlattıklarını duyurmuştu.

Tamamlanan çalışma 81 il valiliğine gönderilen yazıyla resmileşirken söz konusu uygulama yarın (1 Temmuz 2022) itibarıyla yurt genelinde uygulanmaya başlanacak.

İŞTE O OTOYOLLAR

Yarın başlayacak uygulama ile hız sınırının etkili olacağı otoyollar şu şekilde:

2'si yeşil kategoride 3 terörist etkisiz hale getirildi 2'si yeşil kategoride 3 terörist etkisiz hale getirildi


Edirne-İstanbul (Avrupa Otoyolu),

İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu),

Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde-Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi)

Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s,

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir/Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarıldı.

YENİ OTOYOLLARDA DA HIZ SINIRI ARTIRILACAK

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek. Yarın başlayacak uygulama çerçevesinde otoyolların yol standartları dikkate alınırken, otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalar da tamamlandı.