Suud ailesi Amerikan askerlerini kutsal topraklara sokuyor!

ABD'de Trump yönetimi Suudi Arabistan ile olan ve çok tartışılan askeri ilişkisini yeni bir adımla arttırıyor. Trump yönetimi, İran tehtidine karşı Suudi Arabistan'a yüzlerce Amerikan askeri göndermeye hazırlanıyor.

Dünya 18.07.2019 - 15:31 18.07.2019 - 15:31 Bülent Deniz

ABD'li iki Savunma Bakanlığı yetkilisinden alınan bilgilere göre 500 Amerikan askerinin Suudi Arabistan'ın başkentinin doğusunda bulunan çöl bölgesindeki Prens Sultan Hava Üssü'ne gönderilmesi bekleniyor. Yetkililere göre, az sayıda asker ve destek personeli, Patriot füze savunma bataryası, pist, havaalanı iyileştirme çalışmaları için ilk hazırlıklar yapıyor.

ABD uzun zamandır bölgede askeri bir üs kurmak istiyordu. Bunun nedeni ise İran füzelerinin bu uzak bölgeyi hedef almakta zorlanabileceğiydi.

ABD'li yetkililer, Suudi Arabistan'ı İran'ın olası hamlelerine karşı korumaya ve yardım etmeye kararlı olduklarını belirtti.

GEÇTİĞİMİZ AY SİNYALLERİ VERİLMİŞTİ

CNN'in haberine göre, geçtiğimiz ay hükümet, 1000 Amerikan askerinin Orta Doğu'ya gönderileceğini açıklamış ancak bu askerlerin hangi ülkelere gideceğini belirtmemişti. Suudi Arabistan'a giden kuvvetler bu konuşlandırmanın bir parçası olarak planlanıyor.

UYDUDAN GÖRÜNTÜLENDİ!

Planet Labs tarafından yakalanan ve CNN tarafından alınan ve yüksek çözünürlüklü uydu uyduları, Haziran ortasındaki ABD birliklerinin ve destek personelinin hava üssünde ilk hazırlıkları gözüküyor.

Haziran ayı sonlarında ve Temmuz başında çekilen görüntülerin ABD birliklerinin konuşlandırılması öncesinde bölgede yapılan hazırlıklar olduğu görülüyor.

Yetkililerin aktardığına göre ABD F-22 jetleri ve diğer uçaklar ile bölgede gizli uçuşlar yapmayı planlıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@