Suudi Arabistan-Rusya petrol savaşı sürüyor! Suudlardan sert hamle...

Avrupa piyasasında ‘petrol fiyatı savaşı’ devam ederken, Suudi Arabistan’ın Rusya’nın müşterilerini kapmak için fiyat kırıp ‘yıkıcı taktikler’ uyguladığı iddia edildi.

Gündem 20.03.2020 - 11:17 20.03.2020 - 11:17

Moskova ile Riyad adasında Avrupa pazarında “petrol fiyatı savaşı” sürerken, Suudi Arabistan'ın Rusya'nın müşterilerini kapmak için fiyat kırarken "yıkıcı taktikler" uyguladığı haber veriliyor.

Novıye İzvestiya gazetesine değerlendirmede bulunan Commerzbank yöneticisi Yevgeniy Vaynberg, Suudi Arabistan'ın, Rusya'nın Avrupa pazarındaki başlıca müşterilerine doğrudan "piyasa fiyatının 10 dolar altına" teklif yaptığını söyledi.

Suudi Arabistan'ın daha önce hiçbir ülkeye böyle bir indirim teklif etmediğine dikkat çeken uzman, “Petrol varil fiyatı 50 dolarken de 80 dolarken de bu görülmemişti. Eğer petrol 25 doların altına inerse, 15 dolara satış yapacakları anlamına geliyor. Bu öyle iyi bir teklif olur ki, Rus Ural petrolünü satın almanın hiçbir anlamı kalmaz” dedi.

Gazetenin görüşlerini aldığı Mihail Krutihin adlı analist ise, “Maliye Bakanlığı'nın hesaplamasına göre, eğer beş yıl içinde Rus petrolünün fiyatı 20 dolar civarında olursa, Rusya bu süre içinde GSYH'sinin yüzde 19'unu kaybeder. Bu da ekonomik çöküş, felaket anlamına gelir” tahmininde bulundu.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@