Suudi Arabistan'da bayrağımız değişsin tartışması!

Suudi Arabistanlı yazar Ahmedi, İslam’ın şiddet ve öldürme dini olmadığını belirtmek için “Bayraktan kılıç kaldırılsın” önerdi. Yazarın bu önerisi, sosyal medya kullanıcıları arasında tartışmalara neden oldu.

Dünya 28.01.2021 - 14:17 28.01.2021 - 14:17

Suudi Arabistanlı yazar Fehed Amir el Ahemdi, Twitter üzerinde yaptığı açıklamayla tartışmalara yol açtı.

Ülkesinin bayrağında bulunan kılıç sembolünün kaldırılmasını öneren yazar, "Suudi bayrağımızdan kılıcın kaldırılmasını öneriyorum çünkü; (birincisi) şimdiki çağımıza uygun değil ve (ikincisi) Allah’ın söylediği gibi, ‘dinde ikrah yok’, (üçüncüsü) Henefi Hanefi mezhebimize isnat edilen şiddet ve öldürme iddialarını reddetmek için… Bununla birlikte fotoğrafta gözüktüğü gibi Suudi Bayrağı 6 defa değiştirilmiş, 2’sinde kılıç olmadığı biliniyor" diye yazdı.

Ancak yazar el Ahmedi’nin bu açıklaması farklı görüşlere neden oldu. Öneriye karşı çıkan Settam bin Halid Al Suud, "Kılıç, güç ve adaletin sembolü ve tarihimizin asil bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.

​'Bayrak çağdaş mı olmalı? Yeni çağa uygun olan nedir?'

Öneriyle ilgili yorum yapan başka bir kullanıcı, şunları yazdı:

Nokta nokta öneriyi ele alalım;

1. Bayrak çağdaş mı olmalı? Yeni çağa uygun olan nedir?

2. Ayetle ne alakası var?

3. Bir gazete veya televizyonun dile getirdiği iddialar bayrağımızı değiştirmemiz için makul bir neden mi? Böyle yaparsak, bayrağımızın aslında şiddeti ve öldürmeyi temsil ettiğini kabul etmiş oluruz.”

Ancak bu öneriyi normal karşılayanlar da vardı. Saad Nasır el Hüseyin, kılıcın hurma ağacıyla değiştirilebileceğini ifade ederek, “Hurma ağacının bereket,  güveni ve istikrarı” temsil ettiğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@