Suudiler, Kabe'nin etrafını duvarlarla ördü

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından kapatılan Kabe, temizlik işlemlerinin ardından tekrar ziyarete açıldı. Geçtiğimiz günlerde tamamen boş olarak gözüken Kabe'nin etrafı duvarla kapatıldı.

Dünya 07.03.2020 - 15:06 07.03.2020 - 15:06

Tüm dünyada 3 binden fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs, hızla yayılmaya devam ederken ülkeler de kendilerine göre önlemler almaya devam ediyor. En dikkat çekenler arasında Suudi Arabistan'ın Kabe'yi ziyarete kapaması yer aldı. Ziyarete açılan Kabe'nin bugün etrafında duvarların örüldüğü görüldü.

KABE KAPATILMIŞTI

Suudi Arabistan’da koronavirüs vakalarının yükselmesiyle önlemler alan yetkililer, koronavirüsün yayılmasını engellemek Kabe’yi geçici olarak ibadete kapatmıştı. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, “Krallık, koronavirüsün yayılmasını engellemek için umreyi durdurup, Peygamber’in camisini (Mescid-i Nebevi) geçici olarak ziyaretçilere ve yerel halka kapattı” denilmişti.

BU KEZ ETRAFI DUVARLA ÖRÜLDÜ

Bugün tekrar ziyarete açılan Kabe'nin etrafına duvar örüldü. Kabe, en son 1979 yılındaki 'Kabe baskınında' ibadete kapatılmıştı.

Suudi yetkililerden açıklama: Prosedürler tamamlanır tamamlanmaz...

Suudi Arabistanlı yetkililerin verdiği bilgiye göre, kapılar ve dış mekanlarda sterilizatör cihazlarının kurulması ile ilgili çalışmalar bitti.

Yetkililer çalışmalarla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Alemlerin Rabbine hamdolsun
Kâbe ve İbrahim makamı ile teması azaltmak için düşünülen geçici duvarın inşası 24 saatten az bir süre içerisinde tamamlandı.
Şu anda, kapılar ve dış mekanlarda sterilizatör cihazlarının kurulması gibi koruyucu ekipmanlar ile ilgili çalışmalar da bitti.
Bu prosedürler tamamlanır tamamlanmaz Mescid-i haram tekrar açılacak.

Yorumlar