Taç atışı nedir? Taç atışından direk gol olur mu?

Futbol dünyanın en fazla ilgi gören spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. İzlemesi keyifli bu sporun birçok terimi bulunmatadır. Bu terimlerde biri ise 'taç'tır. Peki taç nedir? Taç atışı nasıl kullanılır? Taç atışının ismi nereden gelir? İşte detaylar...

Spor 02.09.2020 - 14:31 02.09.2020 - 14:31

Dünyanın en çok ilgi gören spor dalı olan Futbolda bilinen bilinmeyen birçok terim yer almaktadır. İnsanlar, özellikle oyun kuralları çerçevesinde yer alan terimlerin ne olduğunu bilmek istiyor. Bu terimlerden birisi de taç'tır. Taç nedir? Taç nasıl kullanılır? gibi soruları insanlar soruyor...

TAÇ NEDİR?

Taç, 105 metre ile 120 metre arasında yer alan yan çizgiden topun oyun alanı dışına çıkması ile kullanılan bir oyun atışıdır. Ayrıca, kaleci hariç futbolcuların kural çerçevesinde; Elleri ile dokunabildikleri tek andır.

TAÇ NASIL KULLANILIR?

Taç atışı, topun taç çizgisini geçtiği yerden kullanılır. Karşı takım oyuncuları, taç atışı esnasında oyun alanı içinde her yerde durabilir. Taç atışı esnasında, tacı kullanan oyuncunun vücudu sahaya dönük, her iki ayağı da taç çizgisinde veya taç çizgisinin dışında, elleri ise başının arkasında ve topu tutacak şekilde olmalıdır.

TAÇ ATIŞINDAN DİREK GOL OLUR MU?

Taç atışlarında doğrudan gol ve ofsayt olmamaktadır.

TAÇ ATIŞININ İHLALLERİ NELERDİR?

Eğer rakip oyuncu, taç atışını kullanan oyuncuyu şaşırtır veya engellerse, rakip oyuncu hakem tarafından uyarılır, gerekirse sarı kart gösterilir.

Taç atışını kullanan oyuncu, prosedürlere uygun bir şekilde tacı kullanmazsa, taç atışı hakkı rakip takıma geçer.

Top oyuna girdikten sonra, taç atışını kullanan oyuncu topa ikinci kez dokunursa, rakip takım lehine endirekt serbest vuruş, eğer topa kasten elle müdahale edilirse direkt serbest vuruş veya penaltı verilir.

Yorumlar