Taliban ABD ile 6 günlük görüşmesi sona erdi!

Taliban kaynakları tarafından Katar'ın başkenti Doha'da ABD temsilcisi Zalmay Halilzad öncülüğündeki heyet ile 6 gündür devam eden görüşmelerin sona erdiği duyuruldu.

Dünya 29.01.2019 - 12:16 29.01.2019 - 12:16

Taliban kaynakları tarafından Katar'ın başkenti Doha'da ABD temsilcisi Zalmay Halilzad öncülüğündeki heyet ile 6 gündür devam eden görüşmelerin sona erdiği duyuruldu.

Taliban'ın resmi internet sitesi üzerinden görüşmelerle ilgili bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, bazı medya kanallarında yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı, görüşmelerin hassas bir şekilde sürdüğü ifade edildi.

Yayınlanan açıklama:

"Katar'ın başkenti Doha'da aralıksız altı gündür İslam Emirliği ve Birleşik Devletler arasında devam eden görüşmeler bugün sonra erdi.

Gündemle uyum içerisinde, görüşmelerin bu turu yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi çevresinde devam etti ve diğer hayati meselelerde ilerleme kaydedildi, ancak meseleler kritik bir tabiata sahip olduğundan ve kapsamlı tartışmalar gerektirdiğinden, çözüme kavuşturulmamış konular hakkında uygun ve etkili bir çözüm bulmak için benzeri ileri tarihli görüşmelerin gerçekleştirilmesine, toplantıların detaylarının liderlerle paylaşılmasına ve onların görüşünün alınmasına karar verildi.

Konuşmalar esnasında İslam Emirliği'nin politikası çok netti. Yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi meselesi üzerinde karar verilene kadar, diğer konularda ilerleme sağlanması imkansızdır.

Görüşmelerin ardından İslam Emirliği heyeti, kolaylaştırıcı rolleri nedeniyle Katar'a teşekkür etti.

Bazı medya organları tarafından bir ateşkes anlaşmasına ve Kabil yönetimiyle görüşmeler yapılacağına dair haberler gerçeği yansıtmıyor."

Kaynak: Sputnik

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@