banner5

05.04.2020, 14:01

Tam da şimdi lazım(dı): Acil manevî sosyal hizmet

Koronavirüs salgını, binlerce insanın ölümüne sebep veriyor ama bunun çok çok üzerinde insanı da tedirgin ediyor, strese sokuyor ve depresyonların daha hızlı bir şekilde yayılmasına yol açıyor. Neden acaba? Çünkü bizler olağanüstü durumlar için hazırlıklı olmak anlamında gerekli maddî ve manevî tedbirleri zamanında almadık. Hep hayat böyle sorunsuz geçeceğini düşündük. Hastalıklar, ölümler bize hep uzaktaymış gibi geliyordu. Şimdi ise musibetlerle burun buruna geldik. Kaygı düzeyimiz arttı, korkular, endişeler had safhada…

Halbuki bizler maneviyatın önemini idrak eden sosyal bilimciler olarak zamanında her türlü olası tehdit ve tehlikelere karşı hem müspet bilimler, hem de manevî bilimlerden yararlanarak, zamanında nelerin yapılması gerektiğini makalelerimizle ve kitaplarımızla açıkladık. MANEVÎ BAKIM dedik, MANEVÎ SOSYAL HİZMETLER dedik ve en son olarak 2016 yılında yayınlanan kitabımızda OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA ACİL MANEVÎ DESTEK dedik. Kitaplarımızın teorik olmaktan ziyade uygulamaya dönük olduğu için DİYANET zamanında çağrılarımıza kulak verdi ve hastanelerde manevî destek elemanları yetiştirmenin ehemmiyetine binaen bizi de dâhil ederek, bu yönde eğitim programları düzenlendi ve bugün az da olsa birkaç hastanede manevî destek elemanı bu sayede istihdam edilmektedir. Ancak bu yeterli değil. Bize olağanüstü durumlar için de acil manevî destek elamanları lazım. Bugün buna her zamandan fazla ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü Koronavirüs, sadece sağlıkla ilgili bir sorun değil aynı zamanda maneviyat psikolojisi ve (acil) manevî sosyal hizmetlerle de ilgili bir konudur.

Nedir Acil Manevî Sosyal Hizmet?

Kaza ve hastalık gibi olağanüstü olayların sebebi ne olursa olsun plân dışı olarak ortaya çıkartmış oldukları sosyo-ekonomik ve psikolojik bir takım kayıplar/zararlar sebebiyle her insanı değişik derelerde etkiler. Çoğu zaman ani olarak ortaya çıkan ve âfet/musibet olarak algılanan kazalar/hastalar karşısında fertlerin maddi ve manevi olarak genelde hazırlıksız oluşu, kazaların/hastaların olumsuz yönde etkilenmenin başlıca sebebi olarak gösterilmektedir. Bu olumsuz etkileri azaltmak maksadı ile kazaların ortaya çıkması durumunda gelişmiş ülkelerde kriz yönetim modellerinin uygulandığı görülmektedir. Uygulanan bu modeller, çoğunlukla kazanın/hastalığın görünen etkilerinin ortadan kaldırılmasına hizmet etmektedir. Bu kapsamda temel olarak; acil tıbbî destek ve kurtarma, çevresel zararları ortadan kaldırmanın yanında şok yaşayan kazazedelere/hastalara anında profesyonel psikolojik/manevî destek gibi uygulamalara rastlanmaktadır. Bu hizmetler zincirinde psikolojik/manevî destek son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır.

Çünkü kaza/hastalık sonrası psiko-sosyal dengelerini yitiren bir kişinin ve aile fertlerinin yaşadıkları sıkıntılara acil olarak müdahale edilemezse kişinin/kişilerin hayatının geri kalan kısmında da kalıcı travmatik hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu durumda kaza/hastalık esnasında/sonrasında yaşanan şokla ortaya çıkan değişik davranış ve kişilik bozukluklarının ortadan kaldırılmasında uzman bir ekip tarafından sağlanacak acil sosyal hizmetler önem ve gereklilik arz etmektedir. Ancak kaza/hastalık sonrası acil sosyal hizmet yaklaşımları, ferdin manevî değerleri doğrultusunda zenginleştirilmesi halinde daha etkin bir kriz yönetim modeli oluşturmak mümkün olacaktır.

Almanya’da İslâm’a Uygun Acil Manevî Destek Hizmetleri Sunulmaktadır

Herhangi bir kaza/hastalık karşısında olaya ivedilikle müdahale etmeyi ve gerekli faaliyetleri başlatmayı öngören bir yaklaşım, kaza/hastalık odaklı acil müdahale hizmetleri olarak tanımlanabilir. Almanya’da 80’li yıllarda otobanlarda artan oranda meydana gelen trafik kazaları ve buna bağlı olarak yaralanma ve ölüm olaylarının sonunda kazazedelerde ve yakınlarında görülen yas, hüzün, şok ve çaresizlik gibi maneviyatı sarsan durumlar karşısında kaza/âfet/sakatlık sonrası manevî sosyal hizmetlerin uygulanması, kilise kurumu tarafından gerekli görülmüştür.

Almanya’da 1990’lı yıllardan beri kullanılmakta olan “Acil Durumda Manevi Destek” (Notfallseelsorge) kavramı, kilise kurumları ile diğer dinî cemaatlerin organizasyonları aracılığıyla kriz teşkil eden olaylara müdahale anlamında uygulanan psiko-sosyal ve manevî danışmanlık ve rehberlik hizmetleridir. Acil manevî destek hizmetlerinin ana hedefi, acil müdahalede bulunma gereğini duyarak, vakit kaybetmeksizin olay yerine gitmek ve olaya karışmış kişilere anında manevî teselli ve teskinde bulunmak ve böylece olası post-travmatik stres bozukluklarını önlemektir.

Son yıllarda Alman hükümetinin desteği ile Almanya’da yaşayan Müslümanlara yönelik olarak İslâm inancına uygun acil manevî destek hizmetleri konseptleri geliştirilmekte ve bunun eğitim programları hazırlanmaktadır. İslâmî acil manevî destek hizmetlerine ihtiyaç, özellikle Şubat 2008 tarihinde Ludwigshafen kentinde yaşayan Müslüman Türklerin ikamet ettiği binaya Neo-Naziler tarafından yapılan saldırı sonunda yangından ölen sekiz Türkün ölümü sonucunda ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak bu alanda 2009’da ilk kez 2 yıl devam etmiş olan Müslüman manevî destek elemanı yetiştirme projesi başlatılmıştır. Bu kapsamda projeye dâhil olmak ve eğitim programlarının sonuçlarını değerlendirmek üzere 2010 yılında bizler de kapanış çalıştayına davet edildik. “İslâm Geleneğinde Acil Manevî Destek” isimli makalemiz de 2012 yılında basılan “Almanya’da Manevî Destek ve İslâm” isimli ders kitabında yer almaktadır. Bu kitap, Almanya’da acil manevî destek eğitim programlarında kullanılan önemli bir kaynaktır.

Acil Manevî Destek Alanında Türkiye Ne Durumdadır?

Türkiye’de her gün artan oranda binlerce kaza, hastalık ve acı yaşanmaktadır. Ama kazazede/hasta ve yakınlarına yönelik olarak profesyonel anlamda herhangi bir acil psiko-sosyal veya manevî destek sağlanmamaktadır. Son yıllarda bizim de katkılarımızla Diyanet üzerinden küçük çapta da olsa “Hastanelerde Manevî Destek Elemanları Yetiştirme” programları başlatılmış ve bunun sonucunda birkaç hastanede manevî destek elemanı istihdam edilmiştir.

Daha sonraki süreçte ise yine bizim inisiyatifimizle bu sefer Sakarya Müftülüğü ile bir pilot proje düşüncesiyle ortaklaşa olarak tasarladığımız “Âfet/Kaza Odaklı Acil Manevî Destek Elemanı Yetiştirme” projesi başlatılmıştı. Bunun için Rağbet Yayınlarından çıkan “Olağanüstü Durumlarda Acil Manevî Destek” kitabı dahî hazırlanmıştı. Ne var ki, bu önemli proje maalesef askıya alındı, teşebbüsümüze destek verilmekten vazgeçildi ve en nihayetinde unutulmaya terk edildi. Acil durumlar için zamanında Diyanet bünyesinde ehil bir kadro yetiştirilmiş olsaydı bugün minarelerden okunan duaların yanında sosyal mesafeye dikkat edilerek, ev ziyaretleriyle birlikte stres altına giren insanların moral düzeyi düzeltilebilirdi.

Umarım Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız Koronavirüs sınavına karşı manevî yönden hazırlıklıdır. Bunun için onlara âcizane bu sayfa aracılığıyla aşağıdaki âyeti hatırlatmakla yetineceğim:

“Mutlaka sizi biraz korku ve açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz eksilterek imtihan ederiz. (Ey Peygamberim!) Sabredenleri müjdele. Onlar başlarına bir musibet gelince, ‘Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz.’ derler. İşte Rableri tarafından bol mağfiret ve rahmete nail olacak kimseler bunlardır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da bunlardır.” (Bakara: 155/157).

Tedvir, tevekkül ve sabır sayesinde şuurlu bir Müslüman, Allah’tan gelen her türlü olağanüstü durum karşısında Allah’ın tasarrufuna razı olacak ve teslimiyet duygusu ile şahsiyetli bir tavır sergileyecektir.

Yorumlar (1)
Günel 10 ay önce
Ellerinize Sağlığ Analizi Çok Güzel Anlatmısınız İnsanlara Yardım Etmek Çok Güzel Virüs İnsanları Ele Etkiledi Ki Manevi Sosyal Yardım Onlara Yetmir İnsanlar Kendi Kabuğlarına Çekildiler Umarım Zamana Ehtiyaçları Olaçak Zaman Her Şeye İlaç Zaten Virüsun İlaçı Tapılmadı İnsanlar ŞÜKÜR SABİR Ederek Yaşadılar ALLAH BİZE YETER KENDİ KENDİMİZE BAŞ BAŞA KALDIĞ DOKTURLAR. Profesorlar Yaşadığı Dünyada Virüsa İlaç Bulamadığ Sosyal Manevi Destek Hayatımıza İnsanlara Her Zaman Lazım Virüs Salğını Çağrılmamış Müsafir Gibi Hayatımızda Onun Tedavüsü DUA İBADET SABİR Zaman Allah Kerimdi Deyip Bekleyek Dünya Matem Edir Her Kes Bekleyir İnsanlar Dünyaya Pençereden Bakır Allahın Kömeyi İle İnsanlar Dünya Pençeresin Kapataçağ Hayat Kapısın Acaçağ MELEKLER MÜSELMAN HALKLARIN YOLUN IŞIĞLANDISIN~ Hz.Muhemmed (S.A) EN ÜSTÜN İBADET SIKINTILI ANINDA SABİRLA KURTULMAĞI BEKLEMEKTİR
8
açık
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:38
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12