Tanrıverdi, ASSAM'ı ve İslam Birliği Kongrelerini anlattı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve bu derneğin 2 yıldır düzenlediği İslam Birliği Kongrelerini...

13 Aralık 2019, 21:33 Alıntı Röportaj
Tanrıverdi, ASSAM'ı ve İslam Birliği Kongrelerini anlattı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve bu derneğin 2 yıldır düzenlediği İslam Birliği Kongrelerini Savunma Sanayii Dergilik'e anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen röportajda Tanrıverdi paşa, şunları söyledi:

ASSAM, 2012 yılında kurulmuş bir dernek. 2013 yılında aktif hale geldi. Misyonu, amacı, İslam ülkelerinin bir irade altında toplanması için hangi müesseselere ihtiyaç var ve bu müesseselerin mevzuatı nasıldır, nasıl olmalıdırı tespit etmek ve bu maksatla ortaya bir model koymak. Dolayısıyla bu modeli ortaya koyarken günümüzdeki modern devletin, devlet yönetiminde olması gereken ana faaliyet alanlarına dikkat ettik biz.

Peygamber Efendimiz zamanında da kendileri Medine’ye hicret ettikleri zaman yaptıkları ilk iş kişilerle kişiler arasında ve kişilerle Peygamber Efendimiz’in yönetimi arasındaki ihtilafı çözecek adalet sistemini kurmak olmuş. Bugün de devletlerin merkezden yönetilmesi gereken bir faaliyet alanıdır adalet sistemi.

Bunun dışında kendileri Medine’den ayrıldığı zaman oradaki güvenliği sağlayacak bir içişleri teşkilatını, emniyet teşkilatını kurmuş. Bugün de içişleri, modern devlet yönetiminde merkezden yönetilmesi gereken bir faaliyet alanı.

Üçüncü olarak Medine civarına seyyieler göndermiş güvenliği sağlamak için, keşif kolları göndermiş; askeri harekat. Bugün de savunma, dışa karşı savunma merkezden yönetilmesi gereken bir faaliyet alanı.

Dördüncü olarak da komşu ülkelere tebliğciler göndermiş; yani İslam’ı tanıtmak için tebliğciler göndermiş; dışişleri faaliyeti. Bugün de dışişleri merkezden yönetilmesi gereken faaliyetlerden birisidir.

ASSAM, adalet, içişleri, dışa karşı savunma ve dışişleri ortak olursa İslam ülkeleri arasında bir merkezden yönetilirse burada birlik tesis edilmiş olur düşüncesiyle bu dört faaliyet alanını esas alan kurullar oluşturdu.

İslam ülkeleri birlik olduğu zaman, adalet sistemi nasıl olsun, içişlerinde nasıl bir düzenleme olsun, dışişlerinde nasıl bir düzenleme olsun ve dışa karşı savunmada nasıl bir ittifak olsun, dışa karşı savunma derken savunma sanayii de bunun içerisine giriyor. Yani savunmanın içerisinde hem organizasyon var hem savunma sanayii üretimi var.

Ayrıca bunları incelerken küresel güçler, yani İslam dünyasını tehdit eden küresel güçler nelerdir bunu inceleyen, İslam ülkelerinin milli güç unsurlarını inceleyen kurullar oluşturuldu ve 8 kurul içerisinde ASSAM araştırmalar yapıyor.

Aşağı yukarı kurulduğu günden 2017’ye kadar seminerler yapmak suretiyle bu söylediğimiz ana konularda aşağı yukarı 65’e yakın öncelikli inceleme konularında araştırmalar yaptı, semineler yaptı ve bir veri tabanı, bilgi birikimi oluşturdu.

 2017’den itibaren de uluslararası kongrelere başladı. İlk kongremiz 2017’de islam birliğinde yönetim şekli nasıl olmalıdır konusunda icra edildi ve bunun sonucunda model bir anayasa ortaya çıktı. Web sitemizde bu model anayasayı koyduk.

İkinci yılda da İslam ülkeleri arasında ortak ekonomik işbirliği nasıl olur, bunu inceledik. Aşağı yukarı 20’ye yakın esası ortaya koyan bir deklarasyon yayınladık. Bununla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Yani ortak para sistemi olabilir, ortak AR-GE merkezi olabilir, ortak finans transfer sistemi olabilir, ortak pazar olabilir, ticari ilişkilerin artırılması için halledilmesi gereken meseleler var… Bunlar birkaç tane başlık.

Ortak savunma sanayii üretimi nasıl olabilir

Bu yılki konumuz da ortak savunma sanayii üretimi nasıl olabilir. Ülkeler savunma sanayiinde bağımsız değillerse bağımsız olduklarını iddia etmeleri boş olur. Çünkü başkasının silahı ile başkasına sefer açamazsınız, kafa tutamazsınız, silahınızı kendiniz üretmeniz lazım. Bağımsızlığın önemli şartlarından birisi bu. İslam dünyası buna müsait.

ASSAM, Bir icra organı değil, bir araştırma merkezi. Dolayısıyla ortaya bir model koymaya çalışıyor. Önemli olan, modeli ortaya koymak.

Bizim ülkelerde görüştüğümüz ileri gelenler oldu. İslam birliği olacak mı diye sorduğumuzda olacak dediler. Ne zaman, nasıl olacak dediğimiz zaman, Mehdi Hazretleri geldiği zaman olacak denildi. Amenna ve saddakna. Mehdi Hazretleri ne zaman gelecek? Allahuteala bilir. Peki bizim o zamana kadar yapmamız gereken bir şey yok mu deyince cevap yok. Yani İslam birliği bugünkü şartlarda… Tabii biz modern devlet yönetimi ile İslam fıkhını birleştirerek İslam ülkelerinin birliği nasıl olabilir, bunun üzerine çalışıyoruz. Ortaya bir model çıktıktan sonra alternatifleri kolay. Bazı yerleri uygun olmayabilir.

 İslam birliği bir konfederasyon olabilir

Biz tabii anayasa hukukçusu değiliz ama hukukçuların, bu konudaki akademisyenlerin sunumlarından istifade ederek, mevcut uygulamadaki anayasalardan istifade ederek bir model, aşağı yukarı 65 sayfalık, 200 maddeye yakın maddesi olan, yönetim şekli belli olan bir anayasa taslağı ortaya çıktı; web sitemizde var. Buna göre biz dedik ki: İslam birliği bir konfederasyon olabilir.

Ana faaliyet alanları, bu 4 alan olur; yani adalet, iç güvenlik, dışa karşı savunma, dışişleri. Ortak savunma merkezden yürütülebilir. Onun dışında aşağı yukarı İslam coğrafyası bugün 150 milyon kilometrekarelik dünya karasının 30 milyon kilometrekaresini teşkil ediyor; yani 5’te 1’i. nüfusu da aşağı yukarı öyle.

Bunu biz etnik ve coğrafi  duruma dikkat ederek bölgesel federasyonlara ayırdık. 9 bölgesel federasyon var. Bu federasyonların da, federal-bölgesel İslam devletlerinin de aşağı yukarı 8’e yakın faaliyet alanı var. Ondan sonra milli devletlerin kendi faaliyet alanları var. Bunları anayasada belirtmek suretiyle bir yapı oluşturuldu. Bu tabii başka türlü de yönlendirilebilir veyahut da yeni modeller ortaya konabilir.

Yedi kongre planladık, ikisini icra ettik, birini de şimdi icra edeceğiz. Müteakip savunma ile ilgili İslam ülkelerinin ortak savunma sistemi nasıl olabilir –bu bir kongre mevzusu- ayrıca İslam ülkelerinin adalet sistemi nasıl olabilir –bu bir kongre mevzusu- üçüncüsü ortak iç güvenlik nasıl olabilir, dördüncüsü de dışişlerinde nasıl olabilir. Bunu da tamamladıktan sonra, -2022 yılında tamam olacak- 7 kongremizi tamamlayınca ortaya 4 ana faaliyet alanı, merkezden yönetilen bir İslam birliği modeli çıkacak. Bunun üzerinde daha ileriki safhalarda çalışılacak. Yani bu üçüncü kongremiz. 4 daha yaptıktan sonra 7 kongre ile bir model ortaya çıkarmaya çalışıyoruz inşallah.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?