banner29

Alamut Kalesi nerededir? Alamut Kalesi’nin gizemi

2000 metre yükseklikte, yalçın kayalar üzerine kurulmuş, adı eski Fars dilinde “kartal yuvası” olan İran’daki bu kale “tarihin ilk siyasi cinayet azmettiricisi” olarak bilinen Hasan Sabbah’ın oturduğu yerdir. Kale, şöhretini Haşşâşîn’in lideri ve İsmâilî Devleti’nin kurucusu Hasan Sabbâh’a borçludur.

Tarih 16.12.2019, 02:03
Alamut Kalesi nerededir? Alamut Kalesi’nin gizemi

Sabbah, kendisine karargâh olarak seçtiği Alamut Kalesi’ne yaptırdığı yeni tahkimat ve yiyeceklerin uzun süre bozulmadan saklanabileceği depolarla kaleyi kuşatmalara dayanıklı, ele geçirilemez bir hale getirmiştir. (1090). Buradan kurbanlarını özenle seçtiği muhalif Müslüman gruplara karşı operasyonlar düzenlemeye başlamıştır.

İsmâilîler’in gayesi dinî olmaktan çok siyasî idi ve kendi görüşlerini halka zorla benimseterek mevcut sosyal ve siyasal düzeni çökertmeyi hedefliyordu.

ADAMLARINA EĞİTİMİ YASAKLAMIŞTI!

Hasan Sabbâh eğitim ve öğretimi yasaklayarak cahil bıraktığı adamlarına cennet vaat ediyor ve kendilerini bekleyen mutluluğu dünyada iken tatmaları için esrar içiriyordu; böylece onları her türlü emrini yerine getirmeye hazır hale getirmişti.Esrar içirilen fedaileri vasıtasıyla çok sayıda devlet adamına karşı suikast tertip etmişlerdir.

İşte bu kale, yani alınması mümkün olmayan Alamut Kalesi 761 yıl önce bugün (15 Aralık 1256)* İhanlı hükümdarı Hülâgü Han’ın ordusuna teslim oldu. Haşhaşilerin fethedilemez denilen kalesine giren Moğol askerleri her şeyi yağmalarken, kitaplar kimi kaynaklara göre yakıldı, kimilerine göreyse Avrupa’ya kaçırıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?