banner30

banner29

Aslan Mashadov kimdir? Çeçenistan'ın şehit lideri...

Çeçenistan'ın seçilmiş son devlet başkanı Aslan Mashadov, 8 Şubat 2005'te Rus özel kuvvetlerinin baskınıyla askerleriyle birlikte şehit düştü. Aradan geçen 16 yıl, Çeçenistan mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu defalarca gösterdi. Aslan Mashadov kimdir?

Tarih 08.03.2021, 00:18
Aslan Mashadov kimdir? Çeçenistan'ın şehit lideri...

Şehadetinin 16. yılında Çeçenistan'ın seçilmiş son devlet başkanı Aslan Mashadov rahmetle anılıyor. 

Aslan Mashadov kimdir?

1951 yılında Kazakistan’da doğdu. 6 yaşındayken Çeçenistan’a döndü.

1972 yılında Tiflis Askeri Topçu Akademisinden mezun oldu. Rusya Federasyonu’nun bazı bölgeleri ile Macaristan ve Litvanya’da görev aldı.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ise ordudan ayrılarak, 1992 yılında Çeçenistan Genelkurmay Başkanı oldu. Rus güçlerine karşı 1994-1996 yılları arasında Çeçen savaşçılara liderlik eden Mashadov, Rus güçlerin çekilmesinden sonra Çeçenistan devlet başkanı oldu. 1999 yılında Şamil Basayev Dağıstan’a girince Moskova, Mashadov ile teması kesti. Mashadov’un görev süresi 2001’de bitti. İkinci savaş nedeniyle seçim yapılamadığı için halen görevde olduğunu belirtmiş, fakat Moskova tarafından tanınmıyordu.

2002 yılında Moskova’daki tiyatro baskınını gerçekleştirenler, Mashadov’a bağlı olduklarını açıklamışlardı.

Rusya 2004 Eylül ayında, ülkenin güneyindeki Kuzey Osetya'ya bağlı Beslan'da bir okulun kuşatılması eyleminden ve bunu takip eden kanlı olaylardan Mashadov ile bağlantıları olan uluslararası teröristleri sorumlu tuttu. Aslan Mashadov ise sivillere yönelik saldırıları kınadığını kaydederek, eylemden Rusya'nın Çeçenistan'da attığı adımlar nedeniyle eziyet çekenlerin intikamını almak isteyen "çılgınlar"ın sorumlu olduğunu belirtti.

8 Mart 2005 günü barış görüşmesi adıyla kendisine her türlü teminatın verilmesiyle, akan kanın durması arzusuyla onlarla görüşmeyi kabul etmişti. Ancak işgalci Rusya, bu kahraman lideri barış masasına çağırarak Rusya iç istihbarat teşkilatı FSB özel birliklerinin gerçekleştirdiği bir operasyonla ona pusu kurdular. O’nu esir almak istediler. Fakat Mashadov onlarla çarpıştı ve Allah için, özgürlük için sürdürdüğü davasında 54 yaşında halkına ve bu davasında beraber sebat ettiği Çeçen kardeşlerine adeta bir mesaj bırakarak şehadete kavuştu.

Mashadov'un tarihe geçen sözleri:

“Ben her Çeçen gibi dinim ve ülkem adına savaşmak için Allah’a söz verdim. Sizin pazarlık teklifinizi elimin tersiyle itiyorum. Allahla pazarlık yapan, insanların pazarlık tekliflerine aldırış etmez.”

“Tahammül etmek zorunda kaldığımız vahşet bizim için yeni değildir. Biz stalin’in tuz madenlerini, dikenli tellerle çevrili ve gardiyan-kuleli kamplarını, isimsiz mezarlarını hatırlıyoruz, biliyoruz. Vatanımızdan sürülmenin ve soykırımın acılarını biz tattık. Maruz kaldığımız dehşetlerden dolayı bu durumlara maruz kalanlarla korkunç bir ortak paydamız var, biz onları hemen tanırız. Dachau ve Auschwitz’de fırına atılan iskelet halindeki Yahudileri ve Romanları, Nanjing’de süngülenenleri, Biafra’daki gözleri korkudan büyümüş çocukları, My-lai’da namlunun ucunda yalvaran anne ve bebeğini, hardal gazıyla boğulan Irak araplarını, İnterhamwe’nin bıçaklarıyla Kigalı yolunda doğranan Rwanda’lı Tutsileri biz tanırız, anlamsız cinayetler tarihinde onlar bizim şehit kardeşlerimizdir” 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?