banner29

Atatürk, Filistin için Avrupa'ya 'kanınızı dökeriz' dedi mi?

Kudüs ve Mescid-i Aksa için Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Avrupa'ya rest çektiği iddia edilmiş ve bir belge medyada yer almıştı. Olayın aslını yazan Habertürk'ün tarihçi yazarı Murat Bardakçı, Atatürk'ün böyle bir demecinin olmadığını söyledi.

Tarih 11.04.2019, 16:00
Atatürk, Filistin için Avrupa'ya 'kanınızı dökeriz' dedi mi?

Atatürk'ün Filistin konusunda Avrupa'ya ültimatom verdiği ve "kanımızı dökmeye hazırız" dediği 1937 tarihli TBMM'deki konuşma gerçek mi? Kudüs kriziyle birlikte gündeme gelen o belge, hafta sonu gazetelerde yer almıştı. Yankı uyandıran olayın gerçeğini Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı, bugünkü köşesinde anlattı. Bardakçı, Atatürk'e atfedilen sözlerin yalan olduğunu ancak belgenin gerçek olduğunu yazdı.

BELGE GERÇEK AMA...

Meseleyi uzatmadan, kısaca ifade edeyim: Belge, yani Şükrü Kaya’nın yazısı gerçek ama içerisinde geçen ve Atatürk’e ait olduğu iddia edilen ifadeler yalandır! Atatürk’ün böyle bir demeci yoktur, Meclis’te bu şekilde bir konuşma yapmadığı zabıtlardan da bellidir; iddia edildiği tarihte Meclis tatildedir, üstelik 1937’de “Hâkimiyet-i Milliye” adında bir gazete de mevcut değildir, ismi 1934’te “Ulus” olmuştur!

İŞTE O ASLI OLMAYAN İFADELER:

Peygamber’in son arzusunu, yani mukaddes toprakların daima İslâm hâkimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. ...Cedlerimizin, Selâhaddin’in idaresi altında, uğrunda Hristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hâkimiyet ve nüfuzunun tahtında (altında) bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar, bugün Allah’ın inayeti ile kuvvetliyiz.

Söz konusu belge:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?