banner29

Aytunç Altındal: Alfabeyi değiştirip, bizi tarihsizleştirdiler...

Merhum Aytunç Altındal, ''Dilimizi değiştirdiler, bizi tarihsizleştirdiler' ifadelerini kullanarak Harf İnkılabı'nın hayata geçirildiği dönemde yapılan yanlışları dile getirmişti.

Tarih 04.11.2019, 17:33 04.11.2019, 18:31

Şüpheli bir şekilde 2013 yılında hayatını kaybeden araştırmacı-yazar Aytunç Altındal, bir dönem HaberTürk'te katıldığı bir televizyon programında Harf İnkılabı ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

HARF İNKILABIYLA DİLSİZ VE TARİHSİZ KALDIK

Şair İsmet Özel'le birlikte Harf İnkılabı'nı değerlendiren Altındal, ''Dilimizi ve tarihimizi aldılar. Dilsizleştirdiler ve tarihsizleştirdiler. Bu işte yazıyla oldu. Rusya'da Lenin komünist ihtilal yaptı. Alfabeyi bırak, kılıf kıyafeti bile değiştirmedi. Kopmayacağız, bir süreklilik olacak dediler. Sonrasında kestiler, kestikleri zaman da 70 senede rezil oldular. Olay bu...'' ifadelerini kullandı. 

LATİN ALFABESİNİ DE ARAP ALFABESİNİ DE ÖĞRETEBİLİRDİK

''Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olmadı'' diyen Özel'i tasdik eden Altındal, ''Alfabeyi değiştirmeden devam etseniz olmuyor muydu? Latin alfabeyi de pararlel getir. Onu öğrenmek isteyen, onu öğrensin. Bugün Türkiye'de kendi tarihini bile okuyamıyorsun.'' açıklamasında bulundu.

HaberVakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?