banner29

Dinmeyen acı: Rusya'nın Grozni Katliamı!

Rus ordusu Çeçenistan'ın başkenti Grozni'nin kuşatmasında Novye Aldi mahallesinde büyük bir katliam gerçekleştirdi.

Tarih 08.02.2021, 00:07
Dinmeyen acı: Rusya'nın Grozni Katliamı!

5 Şubat 2000'de Rus ordusu, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye yönelik kuşatmanın son safhalarına gelmişti. Aylar boyunca havadan ve karadan oldukça ağır bir biçimde bombalanan ve neredeyse haritadan silinen şehre girmeye başlayan Rus güçleri, Grozni'nin güneyindeki Novye Aldi mahallesinde korkunç bir katliama imza attı.

Çeçen güçlerin herhangi bir askeri varlığının olmadığı ve hiçbir çatışmanın yaşanmadığı mahalle, Rusya'nın özel paramiliter polis birliği olan OMON güçlerince saldırıya uğradı.

ONLARCA SİVİL ÇEÇEN KATLEDİLDİ

Tamamen silahsız ve savunmasız olan mahalleye ağır silahlar ve tanklarla giren Rus birlikleri yaşları 1 ila 82 arasında değişen en az 60 sivili katletti. Daha sonra bu sayının 80'in üzerinde olduğu raporlara yansıdı. Sivillerin çoğu sokaklarda infaz edilmek suretiyle katledildi. Bazıları hamile olan çok sayıda Çeçen kadın tecavüze uğradı ve öldürüldü. Sivillerin cesetlerinin bir kısmı yakıldı.

Rus güçleri Çeçen sivillerin evlerini de yağmalayarak değerli eşyalara el koydu. Aradan geçen yıllara rağmen katliamın sorumluları bulunamadı ve hiçbir Rus yetkili Novye Aldi katliamı sebebiyle sorumlu tutulmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?