Eski Ahit nedir? Ahd-i Atik nedir?

Bütün dini inançlar kendisine bir kaynak kitabı belirlemeyi, ilahi bir çıkış kapısı olarak değerlendirir. Bunun için eski medeniyetler, inançları doğrultusunda bir 'ahlak esasları' kitabı sayılacak kaynağı gelecek nesilleri için oluşturmuşlardır. Eski Ahit nedir? Ahd-i Atik nedir? Bütün soruların cevabı haberimizde...

Eski Ahit nedir? Ahd-i Atik nedir?

Allah'ın (cc) resullerine Cebrail (a.s) vasıtasıyla gönderdiği vahiylerden sadece Kur-an'ı Kerim ilk haliyle korunabilmiştir. Kur'an-ı Kerim öncesinde Allah, (cc) Hz İsa'ya Hz. Musa'ya ve Hz Davud'a gönderilen ilahi kitaplar, bu peygamberlerin ahirete irtihalinden sonra bozulmaya uğramış ve o devirden beri siyasi kimliklerin dini kullanmak amacına hizmet eden bir kapıya dönüşmüştür.

Eski Ahit, Eski Antlaşma ya da Ahd-i Atîk, Yeni Ahit'le birlikte Kitab-ı Mukaddes'i oluşturan, Hristiyanlarca kutsal sayılan kitap. Musevilerin Tanah isimli kutsal kitabıyla büyük oranda aynıdır. Hristiyanların metni yorumlayış biçimleri farklı teolojik temellere sahip olduğu için Musevilikle büyük ölçüde farklılık arz eder. Kitapların çoğu İbranice, bir kısmı Aramice olarak yazılmıştır. MÖ 1200 ile MÖ 100 yılları arasında, Yahudi din adamları ve alimleri tarafından yazıldığı kabul edilmektedir.

Yahudiler Tanah'ı, Eski Ahit olarak adlandırırlar. Yahudiler Hz. İsa'nın mesihliğini veya peygamberliğini kabul etmezler. Aynı şekilde Hristiyanların kabul ettiği Yeni Ahit'i Yahudiler kutsal kitap olarak görmezler. Yahudiler, Tanah'a Eski Ahit denmesini de doğru bumazlar. Eski Ahit ile Tanah arasındaki başlıca fark kitapların sıralanışı ve isimleridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5