Hz. Elyesa türbesi günyüzüne çıktı

Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki Dicle Barajı’nda su seviyesinin düşmesi, Hz. Elyesa’nın taşınmadan önceki kabrinin de bulunduğu mahalleyi ortaya çıkardı

Hz. Elyesa türbesi günyüzüne çıktı

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı'nda su seviyesini kontrol altına almak amacıyla açılan kapaklardan biri geçtiğimiz perşembe günü kırılmış, yetkililer vatandaşları olası sel baskınlarına karşı uyarmıştı. Bugüne kadar 270 milyon metreküp suyun akması, barajdaki suyun yaklaşık 10 metre çekilmesine neden oldu. Su seviyesinin düşmesiyle birlikte geçmişte su altında kalan Çakırören Mahallesi de gün yüzüne çıktı. Mahalledeki ev kalıntıları ile birlikte Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen Hz. Elyesa peygamberin Ziyaret Tepesi'ne taşınmadan önceki kabri, tarihi cami ve medrese ile mezarlar da ortaya çıktı.

VATANDAŞLAR GÖRMEYE GELDİ


Geçmişte Çakırören Mahallesi'nde yaşayan bazı vatandaşlar da eski evlerinin kalıntılarını görmek için bölgeye akın etti. Abdurrahman Kılıç "Köy ortaya çıkınca sadece ben değil, bütün ailemiz evleri görmeye geldi. Benim kız kardeşim evin kalıntısından kalan taşın üzerinde oturup ağladı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5