banner30

banner29

Joseph Goebbels kimdir? Hitler'i Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in propaganda teknikleri

Nazileri iktidara getiren propagandaların ve kitleleri ikna eden yalanların ustası Joseph Goebbels'in teknikleri akıl sınırlarımızı zorluyor. Peki Joseph Goebbels kimdir? Joseph Goebbels'i bu kadar yalan ustası yapan ilkeleri nelerdir? İşte Hitler'i Propagandan Bakını Joseph Goebbels'in propaganda teknikleri, sözleri

Tarih 13.10.2020, 16:35 13.10.2020, 16:47
Joseph Goebbels kimdir? Hitler'i Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in propaganda teknikleri

Dr. Paul Joseph Goebbels (29 Ekim 1897, Rheydt (Mönchengladbach) - 1 Mayıs 1945, Berlin), 1933 ilâ 1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmış Alman politikacı, Nazi Almanyası'nın ikinci şansölyesi. Adolf Hitler'in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşıydı. Kendisi coşkulu ve enerjik hitabet yeteneği, sert anti-semitik görüşleri ve kitlesel propagandanın Büyük Yalan olarak bilinen tekniğini kullanmadaki ustalığıyla bilinirdi.

İlk yılları

Mönchengladbach'ta bir muhasebecinin oğlu olarak, dindar bir Katolik ailesinde dünyaya geldi. 1917'de liseden mezun oldu. Bedensel engelli oluşu nedeniyle savaş hizmetine uygun bulunmadı ve kısa süreliğine Vaterlandisches Hilfswerk'te büro askeri oldu. Alman filolojisi, tarih ve antik filoloji okudu. 1921 yılında Heidelberg Üniversitesi'nde 18. yüzyıl romantik draması üzerine yazdığı tezle felsefe doktorasını tamamladıktan sonra, 1922'de Dr. Phil. unvanını aldı ve Westdeutsche Landeszeitung gazetesinde gönüllü olarak çalıştı. 1923'te banka memuru ve borsacı olarak çalıştı. Sonra işsiz kaldı. Ayrıca roman ve oyunlar da yazdı ancak yazdıkları yayınevleri tarafından beğenilmedi.

Nazi Partisi kariyeri

Goebbels Nazi Partisi'yle ilk defa 1923 yılında tanıştı. 1924'te Rheinland'da Nasyonal Sosyalist Özgürlük Partisi'nin kurucularından olarak Völkische Freiheit gazetesinin yayın yönetmeni oldu. 1925'te Nazi Partisi'ne girdi (No: 876, resmî olarak 1926'da kabul edildi, 22. üyelik numarası verildi). Kısa zamanda yeteneği ve zekâsıyla parti içinde hızla yükseldi. Nisan 1926'da Adolf Hitler'le başbaşa görüştükten sonra partinin Berlin bölge liderliğine atandı. NSDAP'nin Rheinland-Kuzey bölgesinden sorumlu idari amiri oldu. Bu görevi sırasında propaganda yeteneklerini sonuna kadar kullandı. Nazi gazeteleri ve SA'nın yardımlarıyla yerel sosyalist ve komünist partilerle mücadele etti. Nationalsozialistische Briefe gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. 28 Ekim 1926'dan itibaren NSDAP'nin Berlin Brandenburg Gau Yöneticisi ve Der Angriff gazetesinin yayın yönetmeni oldu.

Joseph Goebbels 9 Kasım 1926'da NSDAP'nin Büyük Berlin Bölgesi Gau Yöneticisi olup partide hızla yükselerek 20 Mart 1928'de Parlamento'ya (Reichstag) girdi, böylelikle en göze çarpan üyelerden biri oldu. 1930'dan itibaren NSDAP'nin Reich Yöneticisi rütbesinde Reich Propaganda Sorumlusu olmuştur.

1933 yılında Nazilerin iktidara gelmelerinin ardından 13 Mart 1933'te "Kamuoyunu Bilgilendirme ve Propaganda Bakanı" oldu. İlk işlerinden biri Yahudiler ve Nazi karşıtı yazarlar tarafından yazılmış 20 binden fazla kitabı 10 Mayıs 1933'te Berlin'in Bebel Meydanı'nda yaktırmak oldu.[1] Sonrasında zamanla Almanya'daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağladı.

II. Dünya Savaşı yılları

Savaşın ilk ve en istekli savunucularından olan Goebbels Alman halkını büyük ölçekli bir askeri çatışmaya hazırlamak için elinden gelen her şeyi yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında diğer Nazi liderleri ile değişen ittifaklar kurarak gücünü ve nüfuzunu artırdı. Reich Kültür Odası ve Reich Kültür Senatosu başkanlığını yürüttü. 1942'den itibaren Büyük Berlin bölgesi Reich Savunma Komiseri görevini aldı. 1943'te Hava Savaşı Sivil Savunma Önlemleri Reich Müfettişi oldu. 1943 yılı sonlarında savaşın Almanya aleyhine dönmesinden sonra propagandalarını artırdı.

Goebbels savaşın son yıllarında ilan edilen topyekûn savaş projesinin de mimarıdır. 25 Eylül 1944'te Büyük Berlin bölgesinde Deutscher Volkssturm komutanı oldu. Goebbels son ana kadar Hitler ile Berlin'de kaldı.

Hitler'i Propagandan Bakını Joseph Goebbels'in propaganda teknikleri, sözleri

1. "Propagandayı gerçekleştiren kişi olaylar, halkın görüşü ve gidişat hakkında haberdar olmalı ve propaganda tek bir kaynaktan yapılmalıdır."

"Çok seslilik propagandanın etkisini yitirmesine yol açar."

2. "Yapılan propaganda 'düşman' her kimse onun politikasını, planlarını etkileyecek kuvvette olmalıdır."

"Bazen ulaşılması istenen belgeler sızdırılmalı, gizlilik hallerinde ise her şey müthiş bir gizlilik altında tutulmalıdır."

3. “Propaganda esnasında yalan söyleyin, inananlar olacaktır. Şayet başarısız olduysanız devam edin."

"Elbet birileri inanacak. Bu yalanlar halkı bilinçlendirmeye, düşmanları sindirmeye yarayacaktır. Ayrıca bir şeyi tekrarladığınız sürece insanların ona inanma oranı da artar."

4. "Herhangi bir propagandanın gerçek ya da yalan olduğunu o propagandanın kaynağı belirler."

"Her saptırma kendini güvenli konuma almak zorundadır aksi halde düşman gerçekliği yönetir."

5. "Propagandada kullanılan yalanlar ne kadar büyük olursa insanların onlara inanması kolaylaşır, yalanın etkisi artar."

6. "İnsan beyninin tembelliğini unutmayın ve ona göre hareket edin. Tembel zihin propagandayı daha kolay sindirir."

7. "Halkın zihni her zaman sıcak tutulmalıdır, soğumasına ve işlerin olağan akışına dönmesine izin verilmemelidir."

8. "Şayet düşmanın prestijini yok edecekse düşman propagandasından faydalanıp onların ilkeleri geçici olarak benimsenebilir."

Hatta Goebbels günlüğünde "Reich için bu teknik morallerin yüksek tutulması ve korunması için faydalı görülmüştür." diyor.

9. "Propagandanızda rakibin üstün yanları olduğunu asla kabul etmeyin, bu durumdan sadece sizin haberiniz olsun."

10. "Liderlerin prestiji propagandanın yaratacağı etkileri değiştirir."

Tam da bu sebeple Goebbels'in yönlendirdiği Hitler belli başlı kişileri toplum önünde yüceltmiş, onların toplumda yaratacağı etkiyi artırmayı amaçlamıştı.

11. "Düşmanınıza odaklanmaktan geri durmayın, ortadaki sorunların tümünü tek bir odağa yönlendirin."

"Kötü giden şeylerin sorumlusu artık o düşman halde gelmeli."

12. "Propagandanın zamanı dikkatli seçilmelidir, optimum anda zihinlere yerleşmeli ve orada kalması için çaba gösterilmelidir."

"Ayrıca düşman propagandasının doğumundan önce halk sizin propagandanızı tanımalı, benimsemelidir."

13. "Hukuk ve yargı sisteminin devletin efendisi olmasına izin vermeyin."

"Hukuku devlet politikalarına hizmet ettiği ölçüde kullanın, ikinci planda tutun."

14. "Aydınları hedef almayın, propagandanın hedefi her zaman kalabalık toplum kitleleri olmalıdır."

"Kalabalık kitleleri ikna etmek birkaç aydını ikna etmekten her zaman daha kolaydır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?