Kastilla Krallığı nedir? Nerede kurulmuştur?

Kastilla Krallığı ne zaman ve nerede kurulmuştur? Kaç yıl hüküm sürmüştür?

Kastilla Krallığı nedir? Nerede kurulmuştur?

Kastilla Krallığı 

Avrupa'nın batısında İber yarımadasında günümüzdeki İspanya sınırları içerisinden kurulan Kastilla Krallığı, 'Şatolar ülkesi' anlamına gelmektedir. Endülüs Emevileri'nin çöküşünden sonra 1065 yılında kurulmuştur.

Bölge küçük kontluklar şeklinde yönetiliyordu ve bu kontlar Asturya ve Leon krallıkları tarafından atanıyordu. Buranın ilk kontu F. Gonzales kontluğu babadan oğula devredilir hale getirerek Asturya ve Leon’a karşı özerk bir hale geldi. Bu arada Kastilya sınırları Endülüs Emeviler'ne ait topraklara doğru yayılmaya başladı.

Annesi Kastilyalı olan Navara kralı III. Garces 1029'da Kastilya’yı Leon’dan ayırdı. Oğlu Fernando ilk Kastilya kralı olarak taç giydi (1037-65). Kastilya 1072'de Leon ile birleştiysede 1157'de ayrıldılar. 1188'de VIII. Alfonso Leon'un üzerinde hakimiyet kurdu. Bu sırada Kastilya toprakları Tajo Irmağı'na kadar ulaştı ve doğuda Aragon Krallığı'na komşu oldu. Leon ilerigelenleri hiçbir zaman Kastilya süzerenliğini kabul etmediler.

Kastilya kralı III. Fernando'nun Leon tahtına çıkmasıyla birlikte Kastilla Krallığı son bulmuş yerine Kastilya-Leon Krallığı kuruldu. Kastilya'nın Portekiz ilhakı hayalleri (1383-1385) başarısız oldu. 1412'de kral Fernando güçlü ordusu ve ekonomisi sayesinde Aragon tahtına çıktı. 1479 yılında I. İsabel'in Fernando ile evlenmesiyle iki krallık birleşti. Son olarak 1512'de Navara Krallığı'nın ilhak edilmesiyle modern İspanya Krallığı'nın temelleri atılmış oldu

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 03:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5