Keriman Halis nasıl ve neden dünya güzeli seçildi?

31 Temmuz 1932'de Belçika'da düzenlenen Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması’nda dünya güzeli seçilen Keriman Halis'in nasıl ve neden dünya güzeli seçildiğine dair o dönem yaşananlarla ilgili Halit Turhan Bey'in hatıralarında dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Keriman Halis nasıl ve neden dünya güzeli seçildi?

31 Temmuz 1932’de Belçika’nın Spa kentinde düzenlenen, orijinal adı “International Pageant of Pulchritude” olan Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması’nda ilk kez jürinin oylama yapmadığı, jüri başkanının oylamaya geçilmesine izin vermeden Keriman Halis’i birinci ilan ettiği ve siyasi mesaj yüklü oldukça tartışmalı bir konuşma yaptığı öne sürülmüştü.

'HRİSTİYANLIĞIN ZAFERİN KUTLUYORUZ'

Öne sürülen bu iddiaların kaynağı olarak da emekli öğretmen Halit Turhan Bey'in hatıraları gösterildi. Olayın canlı şahidi olan Halit Turhan Bey hatıralarında olayı şöyle anlatıyordu:

“1932 yılında Cumhuriyet gazetesinin tertiplediği güzellik yarışmasını Keriman Halis kazanmıştı. Aynı yıl Belçika’nın Spa şehrinde 28 ülkenin katılmasıyla dünya güzellik yarışması düzenlenmişti. 1913 yılında doğan Keriman Halis, bu yarışmaya Türkiye’yi temsilen katıldı. Günlerce Spa şehrinde kalan güzeller, çeşitli kişilerle görüştü ve konuştular. Yarışma gününde jürinin önünde kızlar birer birer geçip giyimleriyle, bakışlarıyla, tebessümleriyle puan toplamaya çalıştılar. Jüri salona geçip, puan değerlendirmesi yapmak istedi. Başkan kürsüye geçerek, ‘Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın, Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 senedir dünya üzerinde hâkimiyetini sürdüren İslamiyet artık bitmiştir. Onu Avrupa bitirmiştir. Bir zamanlar sokağı bile pencere arkasından seyredebilen Müslüman kadınların temsilcisi Türk güzeli Keriman, mayo ile aramızdadır. Bu kızı, zaferimizin tacı kabul edeceğiz, onu kraliçe seçeceğiz’ demişti.”

HALİT TURHAN BEY'İN AÇIKLAMALARI YALANLANMADI

Böyle bir konuşmanın yapılıp yapılmadığı, Keriman Halis’e jüri tarafından bu yönde sözlerin söylenip söylenmediği konusunda sadece Keriman Halis değil, dönemin ilgili aktörlerinden de bir cevap gelmedi. Belçika’da yaşananlar Türkiye'de hep merak edilmesine rağmen toplumla net bir şekilde paylaşılamadığı belirtildi.

JAPONYA'DA DERS OLARAK OKUTULDU

Keriman Halis Ece’nin yıllardır konuşulan hikâyesi Japonya’yı o kadar çok etkilemişti ki, bu ülkede ders kitaplarında bir dönem “Keriman Halis Olayı” adı altında konu başlığı bile yer almıştı.

HaberVakti-Derleme

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5