banner29

Murat Bardakçı: Ayasofya kılıç hakkıdır, cami olmalı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 1934’te Danıştay kararıyla müze yapılan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilerek cami olarak turistler tarafından ziyarete açılması yönünde verdiği talimatın öğrenilmesinin ardından akıllara tarihçi-yazar Murat Bardakçı'nın geçtiğimiz yıllarda Ayasofya 'kılıç hakkıdır' ifadesi geldi.

Tarih 06.06.2020, 10:51 06.06.2020, 11:09
Murat Bardakçı: Ayasofya kılıç hakkıdır, cami olmalı

Erdoğan'ın Ayasofya talimatının ardından yapılan bir paylaşımda tarihçi Murat Bardakçı'nın CNN Türk'te Hakan Çelik 'in programında yaptığı konuşmaya dikkat çekildi. Programda Ayasofya'nın müze olarak değil cami olarak hizmet vermesi gerektiğini söyleyen Bardakçı, İslam'daki "kılıç hakkını" hatırlatmış, Ayasofya'nın fethin sembolü olduğunu söylemişti.

HAKAN ÇELİK'İN "80 BİN CAMİ VARKEN AYASOFYA'YA GEREK VAR MI?" SORUSUNA MUHTEŞEM CEVAP

Hakan Çelik'in "80 bin cami var, yetmiyor mu?" sorusuna verdiği cevapla çok konuşulan Bardakçı, şöyle demişti:

"Sayıyla, adetle sembolü karıştırmayın. İslamiyet'te kılıç hakkı diye bir şey vardır. Ayasofya da bir kılıç hakkıdır. '80 bin cami var' diyorsunuz. Hangisi İstanbul'un fethinin sembolü, göstersenize bana. Sen de eskiden böyle gazeteci değildin. İstanbul'un fethini simgeleyen başka bir cami yoktur, cami dışında kullanılamaz, cami olmalı. Birilerine niye batıyor Ayasofya'nın cami olması çünkü fetih sembolüdür."

Yorumlar (1)
Eda nur 10 ay önce
Helal olsun size büyük adamsınız murat bey
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?