banner29

Nasrullah Camii restorasyonu hakkında bilmedikleriniz! Badana mı restorasyon mu?

Kastamonu'da 514 yıllık tarihi Nasrullah Camii'ndeki süslemeler ve hat çalışmalarının, restorasyon çalışması sırasında kaybolduğu, caminin eski ve yeni görüntüleri arasındaki fark olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Konuyla ilgili bir sosyal medya kullanıcısı farklı açıdan çekilmiş fotoğraflarla algı yapıldığını belirtirken, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy da önemli açıklamalarda bulundu.

Tarih 29.06.2020, 17:59 29.06.2020, 18:23
Nasrullah Camii restorasyonu hakkında bilmedikleriniz! Badana mı restorasyon mu?

Kastamonu kent merkezinde 1506 yılında yaptırılan Nasrullah Camii'nde, 2015 yılında restorasyon çalışması başlatıldı. 2 yıl süren çalışmanın ardından cami yeniden ibadete açıldı. Ancak Kastamonu’nun önemli simgelerinden biri olan caminin eski ve yeni görüntüleri arasındaki fark, dikkat çekti. Sosyal medyada birçok kişi caminin restorasyondan önce ve sonraki fotoğraflarını paylaşarak, çalışmaya tepki gösterdi. Restorasyon sırasında cami içindeki süslemeler ve hatların birçoğunun kaybolduğu ileri sürüldü. Restorasyon sırasında caminin avulusundaki tarihi şadırvanın ise havuza dönüştürüldüğü iddia edildi.

RESTORASYON 4 YIL ÖNCE YAPILDI

Söz konusu restorasyonun 2016 yılında gerçekleştirildiğini vurgulayan bir sosyal medya kullanıcısı neden şimdi gündeme getirildiğini sorgularken dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Alemdar Mustafa Paşa mahlaslı kullanıcı, ''Haber sitelerinde hemen hemen aynı cümlelerle; restorasyon değil badana yapıldığı söylendi ve çeşitli fotoğraflar yayımlandı. Ancak fotoğrafların çoğunda açı hep farklıydı. Alttaki aynı açı gibi görünse de dikkatli bakılınca birkaç metre geriden çekildiği anlaşılıyor. Peki ne fark eder? 1- Üste sarı ışık var, altta ise beyaz. Bu sebeple yukarıdaki fotoğrafta bulunan "badana"lar ceylan derisi sanılıyor. Alttakiler ise fakir odası. 2- İlkinde kubbe desenli ve görkemli iken ikincide o kubbe kareye alınmamış, bir adım arkadaki kubbe tercih edilmiş.'' ifadelerini kullanarak fotoğrafların açılarını paylaştı.

UZMANLAR HARİÇ HERKES KONUŞTU

''2016 restorasyonu ise 16. yüzyılda yapılan bezeme ve hatları ortaya çıkarmış. Şimdi ne yapalım bu eski hat ve bezemeleri? Yeniden kapatıp 2016 öncesini mi koruyalım? Yoksa orijinale mi dönelim? İki görüş var bu konuda. 2016 öncesine dönüş bunlardan biri değil zira orijinal değil.'' diyen kullanıcı, ''İlk görüş Nasrullah Camiinde yapıldığı gibi 19. yyda (muhtemelen) yapılan çalışmanın yok ettiği her şeyi geri getirmek. İkinci görüş ise ikisini birlikte korumak. Gayet makul bir seçim. Karşı çıkan, "badana" diyerek dalga geçen, Koruma kurulunun onayladığı ve uzmanların çalıştığı bu çalışmayı yerin dibine batıran arkadaşlar. Bir tane profesör, hoca, konunuz uzmanı konuştu mu Camii hakkında? Yapılan haberlerde bir turistin ve esnafın yorumu yer alıyor. Ama herhangi bir uzmana danışılmamış. Restorasyon sanki kasaba müteahhidi tarafından yapılmış algısı oluşturulmuş. Oysa yapan şirket 20 yıldır bu işi yapıyor. Kabe çevresindeki revakları restore edip yerleştiren şirket'' ifadelerini kullandı.

'CAMİ ASLINA DÖNDÜ'

Kastamonu Diyanet Sen Şube Başkanı İrfan Bakır ise caminin geçmişte birkaç defa restorasyon geçirdiğini ifade ederek, "Daha önce kaybolan hat yazıları, kaybolan tarihleri, sırayla kapatılmış olanlar bu restorasyonda ortaya çıkarıldı. Çok da güzel oldu. Çeşitli doğa olayları sonucunda cepheleri zarar görmüştür. Ancak 'badana yapılmış' gibi bir şey söz konusu değildir. Cami, bazı yerleri boyamaya bile gerek kalmadan tarihi dokusu meydana çıkarılarak restore edildi. Tabii şu an cami aslına döndüğü için ve aslını bizlere görsel olarak sunduğu için şimdiki hâli aslında 1506’da yapılan Nasrullah Camii'dir Vatandaş çok eski hâlini bilmediği için 'boya' yorumu yapabilir; ama tarihi camilerde boyadan ziyade orijinal görünüme döndürme işlemi yapılır" ifadelerini kullandı.

'KORUMA KURULU KARARI İLE YAPILDI'

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy ise yaptığı yazılı açıklamasında, Kastamonu Nasrullah Kadı Camii Şerifi Vakfı’na kayıtlı Nasrullah Kadı Camii’nde kapsamlı onarım çerçevesinde yapılan uygulama ile orijinal süslemelerin badana ile kapatıldığı hatta yok edildiği iddiasının sosyal medya üzerinde gerçeği yansıtmayan bir gündem olarak yer bulduğunun görüldüğünü söyledi. Ersoy, Nasrullah Kadı Camii’nin restorasyonunun, ilgili Koruma Kurulu’nun 17 Mart 2006 tarih ve 1378 sayılı kararı onaylanan restorasyon projesi ile 19.11.2015 tarih ve 2842 nolu kararı ile onaylanan restorasyon tadilat projesi doğrultusunda gerçekleştirildiğini kaydetti.

'ÖZGÜN HALİYLE BIRAKILMIŞTIR'

Ersoy, raspa çalışmaları sırasında, birbirinden farklı dönemlere ait kalem işi bezeme örneklerinin tespit edildiğini vurgulayarak, "Bu durum, tarihi eser restorasyonlarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Birbirinden farklı dönemlere ait olan kalem işi bezemelerin tespit edilmesiyle birlikte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mim. M. Baha Tanman’dan uzman görüşü alınarak mevcut duruma göre kalem işi bezemeye ilişkin restorasyon tadilat projesi hazırlanmış ve Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurulmuş ve onaylanmıştır.

İlgili Koruma Kurulu kararı doğrultusunda; iki dönem olarak tespit edilen kalem işlerinden öncelikli olarak ilk dönem kalem işi bezemeler ortaya çıkartılmış, eserin kent belleğindeki önemi de göz önünde bulundurularak ikinci döneme ait kalem işi bezemelerin bir kısmı dönem eki olarak kabul edilerek mihrap önündeki kubbenin tamamında ve diğer bir kubbede dilim şeklinde mevcut hali ile bırakılmıştır.

Restorasyon kapsamında eserin içindeki tüm hatlar, konumları ne olursa olsun sadece temizlenmiş ve özgün haliyle bırakılmış olup, mevcut hiçbir hat yazısı kaldırılmamıştır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?