Ota Benga'nın hikayesi

Avrupa'da ve Amerika'da insanların hayvan gibi 'İnsanat Bahçeleri'nde sergilendiği yıllarda sivri dişleriyle herkesin ilgisini çeken Ota Benga hayat hikayesiyle de yıllardır tüm dünyayı duygulandırmaya devam ediyor.

Ota Benga'nın hikayesi

9 Eylül 1906 tarihinde New York (Bronx) Hayvanat Bahçesi’ne getirilerek bir kafeste sergilenen Ota Benga, 23 yaşında, boyu 1.49 metre, 46 kiloydu.

Dr. Samuel P Verner tarafından Afrika'da bulunan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden getirildi. 

New York Times’ın pazar gazetesinde yayınlanan “Kabileden gelen Bronx’un maymunlarıyla aynı kafesi paylaşıyor.” haberinin ardından hayvanat bahçesinde izdiham yaşandı. Editörler “Bilim adamları Benga’nın insan olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindedir.” notunu habere düştü.

Benga, Dohong adlı orangutanla kendisini görmeye gelenlere bakıyor. Önüne atılan kemikler yüzünden sinirleri bozulan Benga, ziyaretçilere bağırıp çağırmaya başlayarak sivri dişlerini gösterince herkes “Benga bir yamyamdır.” demeye başlıyor.

Olayda bilim dünyasının önde gelen üç isminin parmağı var: Biri Madison Grant, hayvanat bahçesinin aynı zamanda kurucularından; diğeri Henry Fairfield Osborn, paleontolojist; bir diğeri de zoolog William Temple Hornaday, o da hayvanat bahçesinin müdürü.

Rahip James H. Gordon Ota Benga hakkında “Irkımızdan olan bir kişinin maymunlarla sergilenmesinden hoşnut değiliz.” ifadelerini kullanıyor. Bunun üzerine Ota Benga serbest kalıyor. Benga’ya önce kıyafetler giydiriliyor, bir işe sokuluyor. Bir türlü yeni hayatına alışamıyor. Girdiği depresyonu hiçbir zaman atlatamıyor ve nereden bulduğu bilinmeyen bir silahla tam kalbine ateş edip intihar ediyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5