banner29

Sibir Türkleri kimdir? Sibirler(sabarler) nerede ve ne zaman yaşadılar? Sibirlerin tarihi...

Sibir Türkleri kimdir? Sibir(sabar Türkleri nerede yaşadılar? Ortaasya Türk kavimleri nelerdir?  Sibirlerin tarihi...

Tarih 08.03.2020, 14:13 08.03.2020, 15:01
Sibir Türkleri kimdir? Sibirler(sabarler) nerede ve ne zaman yaşadılar? Sibirlerin tarihi...

Sibir Türkleri kimdir? Sibir(sabar Türkleri nerde yaşadılar? Ortaasya Türk kavimleri nelerdir? İşte tüm detaylar...

Sibirler[sıbırlar]) ya da Sibirya Tatarları ([sibirskiye tatarı), Rusya'nın Batı Sibirya bölgesinde, Novosibirsk, Tomsk, Kemer, Tyumen, Omsk oblastları'nda yaşayan bir Türk halkıdır.

Issık Gölü civarında Asya Hun Devleti’ne bağlı olarak yaşadılar. V. yüzyılda Avarların baskısısonucunda Ural-Altay Dağları bölgesine yerleştiler. VI. yüzyıl başlarında Doğu Avrupa’ya gelen Sabirler, Sasanilerle birleşerek Bizanslılarla savaştılar. Avarlar, Bizanslılar ve Sasanilerle yaptıklarısavaşlar sonucu zayıfladılar. İstemi Han zamanında Kök Türk Devleti’ne bağlanan Sabirler, daha sonra Hazarların egemenliğine girdiler.Bugünkü Sibirya adını Sabirlerden almıştır.

Sibirlerin bayrağı Gök renk türk milletlerine ait olduğunu bildirir, yeşil - islamın, ak - Sibirya rengidir. Yaprağın üç dili sıbır dilinin üç ağza (lehceye) bölündüğünü gösterir.

Sibirya bölgesinde; Yakut, Tuva, Hakas, Şor, Altay, Dolgan, Çulım ve Tofalar ile Türk nüfusunu oluşturmaktadırlar. Burada yaşamış olan Türk kavimlerinin yerli halklarla da karışarak oluşturdukları bir etnik gruptur. 15. ve 16. yüzyıllarda Sibir Hanlığı'nı kurmuşlardır. Sibirya'da yaşadıkları bölgelere göre Tom Sibirleri, Baraba Sibirleri, Tobol-İrtiş Sibirleri olarak adlandırılırlar. Sibirler, Batı Sibirya' da yaşamakta olduklarından Sibirya Tatarları olarak da adlandırılmaktadırlar. Tahminen 14. yüzyıldan beri Sibirler İslam dinine mensuptur.

Sibir Hanlığı'nı kurmuşlardır.

Geçim vasıtaları:

Don ve Dnyeper boyunca yaptıkları balıkçılık, mahdut miktarda ziraat olmakla beraber, en mühim faaliyetleri, çapulculuktu. Lehistan-Litvanya arazisinden başka, Don ve Dnyeper boyunca inerek Karadeniz’e kadar çıktıkları ve hattâ Anadolu sahillerinde çapulculuk yaptıkları olurdu.

Sibir Hanlığı (1405 – 1598) :

Tümen Hanlığı şeklinde de bilinen hanlık Altın Orda Devleti’nin dağılmasının ardından ortaya çıkmıştır. Kaynaklarda Hanlık coğrafyası, ayrıca İsker Yurt ve Çimga-Tura vilâyeti olarak da geçer. Hanlık Tura, Tobul ve İşim nehirleri arasındaki toprakların yanı sıra İrtiş nehri civarı ile Baraba bozkırlarını da kapsamıştı. Altın Orda Hanı Toktamış’ın ölümünden sonra (1405) yeni hanlıkların kurulduğu dönemde ülkenin doğu kısmına Cengiz Han’ın torunu Şeybân’ın soyundan gelenler hâkim oldu. Sibir/Tümen Hanlığı da 1420’li yılların sonlarından itibaren Şeybânî Devleti içerisinde yarı bağımsız bir konum kazandı. Hanlığın kurucusu olarak Şeybânî Hacı Muhammed (1420-1430) ve onun oğlu Mahmutek (Mahmud, 1430-?) kabul edilmektedir.

Yorumlar (1)
Pınar Kılıç 10 ay önce
Öncelikle emeğiniz için çok teşekür ederim . eğitim durumları nasıldı ona dair bilgi alabilirmiyim.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?