banner30

banner29

Süleyman Hilmi Tunahan vefatının 61. yıl dönümünde rahmetle anılıyor

Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri, vefatının 61. yıldönümünde rahmetle anılıyor. Tunahan’ın, Müslümanların üvey evlat muamelesi gördüğü dönemlerde verdiği mücadele, aradan geçen yıllara rağmen hâlâ unutulmuyor.

Tarih 16.09.2020, 16:10 16.09.2020, 16:30
Süleyman Hilmi Tunahan vefatının 61. yıl dönümünde rahmetle anılıyor

Bütün hayatını İslam’a adayan ve verdiği mücadeleyle gönüllerde taht kuran Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri, ebedi aleme göçüşünün 61. yıldönümünde rahmetle anılıyor.

KUR'AN-I KERİM'E ADANMIŞ BİR ÖMÜR

1888’de Silistre’de doğan Tunahan Hazretleri, Süleymaniye Camii medreselerinden Medresetü’l-Mütehassisîn’in tefsir ve hadis kısmına devam etti. Son derece parlak bir zekâya sahip olan Tunahan Hazretleri, Medresetü’l- Kuzati’ye başlayıp hukuk eğitimini de dereceyle bitirdi. Uzun müddet İstanbul’un önemli camilerinde halka vaaz eden büyük alim, 16 Eylül 1959’da Kısıklı’daki evinde vefat etti. Ömrü zorluklarla geçen Kur’an aşığı Tunahan Hazretleri, 1939 yılında ilim ve irşad vazifesini çekemeyenler tarafından ihbar edilerek ilk defa tutuklandı.

VAİZLİK MAAŞIYLA TALEBELERİ OKUTTU

Yapılan tüm baskılara ve takibatlara rağmen, ilim öğretmeye devam etti. Vaizlik maaşını talebelere vererek yüzlerce kişiyi okutup, ilim adamı olarak yetişmesini sağladı. 1944 yılında ikinci defa tutuklanarak işkenceye tâbi tutuldu. Vaizlik belgesi, o günkü hükümet tarafından, 1946 yılında resmen elinden alındı. 1949’da- Kur’ân kurslarının açılmasına sınırlı da olsa müsaade eden kanun yürürlüğe girince, Süleyman Efendi’nin ilim öğretme faaliyeti bir nebze rahatladı.

Yorumlar (1)
NURULLAH ALPHAN İNAN 8 ay önce
BÜYÜK ALİM,SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN HAZRETLERİ'NİN,RUHU ŞAD OLSUN.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?