banner29

Suudiler'in başı dik lideri Kral Faysal! Batılı ülkelere böyle rest cekmişti...

Suudi Arabistan Kralı Faysal bin Abdülaziz, batı ülkelerine petrol ambargosunu başlatırken kullandığı, "Biz ve atalarımız hurma ve deve sütüyle yaşadık; yine öyle yaşayacağız!" ifadeleri tarihe önemli bir not olarak geçti.

Tarih 26.03.2019, 12:13 26.03.2019, 13:04

1964 yılında Suudi Arabistan tahtına geçen Kral Faysal bin Abdülaziz, İslam birliği düşüncesine sahipti. Göreve başladıktan sonra bu fikri gerçekleştirmek amacıyla başta Mısır,Suriye,Irak gibi Müslüman ülkelerle diplomatik ilişkilerini geliştirmeye çalıştı. İslam ülkeleri liderleri ile yaptığı görüşmelerin sonunda 1969 Rabat’ta ilk İslam Zirve Toplantısının gerçekleşmesini ve daha sonra da İslam Konferansı örgütünün kurulmasını sağladı. İsrail işgali altında bulunan Kudüs’ün kurtuluşu için cihad ilan eden Kral Faysal Amerika olmak üzere Batılı ülkelerin İsrail’in yanında bulunmasından dolayı Batıya karşı öfkeliydi. Dışarıya yönelik bu politikaları izleyen Kral Faysal ülke içinde başarılı bir yönetim sergiliyordu. Halkın sorunları ile yakından ilgilenen Kral Faysal eğitim, sağlık, ulaşım, haberleşme gibi alanlarda reform sayılabilecek önemli yatırımlar yaptı. Ancak yaptığı reformlardan Televizyon altyapısını kurması ve kız okullarını açması ülke içerisinde şiddetli protestoları da beraberinde getirdi. 

Kral Faysal içeride ve dışarıda başarılı bir yönetim sergiliyordu. Bununla beraber Ortadoğu 1973 yılında yeni bir savaşa doğru gitmekteydi. Arap ülkeleri 1967 yılında İsrail ile yaptıkları altı gün savaşlarında kesin bir mağlubiyet almışlardı. Ve bu tarihten itibaren ümitlerini BM toplantılarına ve  ABD-Rus görüşmelerine bağlamışlardı. Ancak diplomatik çabaların sonuç vermediğinin anlaşılması Arapları tek yolun topyekün mücadele olduğu düşüncesine getirmişti. Başta Mısır,Suriye ve  Ürdün olmak üzere Arap ülkeleri yeni bir savaş için hazırlık yapmaya başladılar.  6 Ekim 1973 tarihinde Suriye ve Mısır kuvvetleri İsrail’e saldırarak Yom Kippur savaşını başlattılar. Mısır-Suriye ittifakının İsrail’e savaş açması üzerine Amerika başta olmak üzere diğer Batılı ülkeler geçmişte yaptıkları gibi İsrail’in yanında yer aldılar. Batı ülkelerinin bu dayanışmasına karşı Arap ülkelerinin elindeki en büyük kozlardan biri Petroldü. Çok geçmeden başta Suudi Arabistan ve onun lider Kral Faysal’ın önderliğinde  Arap ülkeleri Batı ülkelerine petrol ambargosu başlattılar. Ambargoyla beraber uluslararası çapta büyük bir enerji krizi baş göstermeye başladı. 

Suudi Arabistan Kralı Faysal bin Abdülaziz, petrol ambargosunu başlatırken tarihe geçecek  şu cümleleri sarf edecekti: "Biz ve atalarımız hurma ve deve sütüyle yaşadık; yine öyle yaşayacağız!"  Kral Faysal’ın petrol ambargosu yönündeki kararlılığı üzerine dönemin ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Kral Faysal'ı kararından vazgeçirmek için Suudi Arabistan'a ziyarette bulundu. 

Henry Kissinger hatıratında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyareti şu cümlelerle anlatacaktı: "Kral Faysal oldukça sinirli görünüyordu, aramızda bir diyalog başlayabilmesi ümidiyle esprili bir dille ona; 'Uçağımın yakıtı bitti, uçağın deposunu doldurmak için emir verirseniz, uluslararası fiyatından ücretini vermeye hazırız.' Kral gülümsemedi, kafasını yukarıya kaldırarak sert bir şekilde bana şunları söyledi: 'Ben yaşlı bir adamım, ölmeden önceki tek dileğim Mescid-i Aksâ'da iki rekat namaz kılmaktır! Sen bu konuda bana yardımcı olabilir misin?"

Kral Faysal 25 Mart 1975 tarihinde sarayda suikasta uğradı. Sarayında yaptığı bir halk görüşmesinde yeğeni Faysal bin Musa kutlama bahanesi ile Kral Faysal’ın yanına sokularak tabanca ile iki el ateş etti ve onu ağır yaraladı. Ağır yaralanan Kral Faysal hastaneye kaldırıldı. Ancak hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

Suikastı gerçekleştiren Faysal bin Musa Amerika’dan yeni gelmişti. İlk günlerde hükümet tarafından akli dengesinin bozuk olduğu yönünde açıklamalar yapıldı. Sonrasında hastanede yapılan muayenede Faysal’ın akli dengesinin bozuk olmadığı tespit edildi. Yargılaması yapılan Faysal bin Musa’yı idam cezasına çarptırdı. Cezanın infazı 18 Haziran'da Riyad meydanında gerçekleştirildi.

Yorumlar (1)
ihsan 2 yıl önce
nerde o faysal şimdiki selman satılmış uşak
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?