banner5

banner29

Tıbbın babası kimdir?

'Tıbbın babası kimdir?' hep tartışma ve merak konusu olmuştur. Batılı bilim insanlarının bir kısmı Hipokrat'ı işaret ederken büyük bir çoğunluğu da yıllarca İbn-i Sina'yı işaret etmiştir.

Tarih 12.12.2020, 15:41
Tıbbın babası kimdir?

Tıbbın babası kimdir?

İyonyalı Hipokrat, “tıbbın babası” olarak bilinir, ama 15. yüzyılda Avrupa'da yapılmış olan bir gravürde, İbn-i Sina ortada başında taç ile, sağ tarafında Hipokrat, sol tarafında Galen yer almak üzere hekimlerin hükümdarı olarak tasvir edilmiştir.

1510’da Pavia’da yayımlanan Latince tercümesinde İbn Sînâ’yı tıbbın hükümdarı gibi tahtta otururken Hipokrat ve Calinus ile gösteren resim..

El-Ḳānûn fi’ṭ-ṭıbb’ın 1520-1522 tarihli Latince tercümesinde İbn Sînâ’yı Sevillalı prens kürsüsünde gösteren gravür...

İçlerinde İbn Sînâ ve Ebû Bekir er-Râzî’nin de bulunduğu, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hekimlerini temsil eden Paris Tıp Fakültesi’nin büyük dershanesi Grand Amphithéatre’daki fresko resim...

“İlim ve sanat değerinin bilinmediği yerden göç eder” diyor İbn-i Sina. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü'ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi't-Tıb'dır (Tıbbın Kanunu). Bu iki eser Orta Çağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain'de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

Peki bizim tıp fakültelerimizde İbn-i Sina ne kadar anlatılır? Ne kadar onun eserlerinden bahsedilir? Cevap hemen hemen 'hiç'tir...

- Batı dünyasında İbn-i Sina 'Avicenna' olarak tanınmaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü