Turgut Özal'ın 2. Abdülhamid hakkında yaptığı tarihi konuşma

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın 2. Abdülhamid Han hakkında ortaya atılan asılsız iddialara ve yanlış bilgilere ders niteliğinde bir açıklamayla cevap vermişti. İşte o tarihi konuşmada yer alan çarpıcı ifadeler...

Turgut Özal'ın 2. Abdülhamid hakkında yaptığı tarihi konuşma

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın yıllar önce yaptığı 2. Abdülhamid açıklaması geçmişte yürütülen karalama kampanyalarını net bir şekilde ortaya koymuştu.

'DEDE SEN Mİ İYİ BİLECEKSİN, KİTAP MI?'

Katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Özal, ''1930 yıllarda ben ilkokuldaydım. Tabii o zaman bizi bambaşka yetiştiriyorlar. Yaşıtlarım herhalde o dönem okutulanları hatırlayacak. Bir Türk'ün 10 düşmana bedel olduğunu, bir Türk'ün dünyaya bedel olduğunu ve daha birçok şey öğrendik. Bunları kendi çapımızda öğrendik. Dış dünyadan bihaberdik. Rahmetli dedem o sırada bize misafirliğe gelmişti. O da gençliğinde İstanbul'da bulunmuş. Sultan 2. Abdülhamit zamanında... Okuduğum tarih kitabında 'Kızıl Sultan' diyor, 2. Abdülhamit için. Ben de okuyorum, o da dinliyor. Dedem de 'bunların hepsi yalan, size yanlış şeyler öğretiyorlar. Ben de 'Dede sen mi iyi bileceksin, yoksa kitap mı?' dedim. Biz böyle büyük.'' ifadelerini kullanmıştı.

KOSKOCA İMPARATORLUĞU BOZUK PARA GİBİ HARCAYANLAR HÜRRİYET KAHRAMANI OLARAK GÖSTERİLDİ

Yurt dışında bazı kitapların eline geçtiğini belirten Özal, ''Baktım ki dedem haklı. Kendi kendime de sordum. Şu tarihi anlatmanın tersliğine bakın. 2. Abdülhamit'e Kızıl Sultan demişler. Devrine baktığınızda bir karış toprak parçası vermemiş. Siyaseten fevkalede ülkeyi idare etmiş. Demiryolları, okulları yapmış. Çok sayıda icraatı var. Ondan sonra İttihat Terakki gelmiş. 1909 ile 1918 yılları arasında koskoca imparatorluk bozuk para gibi harcanmış. Şimdi birisi Kızıl Sultan, öbürleri hürriyet kahramanı. Öyle mi?'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 14:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
yılmaz bay
yılmaz bay - 2 ay Önce

sayın recep tayyip erdoğan sayın adnan menderes sayın turgut özal yolunuza gurban davanıza gurban filistin askarana selam olsun.

yılmaz bay
yılmaz bay - 2 ay Önce

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Şarkışla’da Mustafa adında bir delikanlı ile Ayşe isminde bir genç kız birbirlerine sevdalanmışlar. Yine o dönemde Şarkışla’nın köylerinden, gariban bir ailenin evladı, Nevzat adında bir oğlan askeri okulu kazanmış. Okuldan verilen potinleri giyerek bir kaç sever Şarkışla’nın içerisinden geçmiş. Mustafa’nın sevdalası Ayşe de bir gün akranı kızlarla otururken Nevzat’ın kim olduğunu soruvermiş. O sormuş sormasına da, bunu duyanlar Ayşe’nin gönlünün Nevzat’a kaydığını sanmışlar. Bu dedikodu bir şekilde Mustafa’nın kulağına kadar ulaşmış.

Genç aşık Mustafa, Ayşesinin kendinden geçtiğini duyunca kahrolmuş. Bu türküyü

vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

şimdide ülkemizi bozuk para gibi harcarlardı da Allaha şükür bir Büyük Liderimiz başkanımız Erdogan var sonuna kadar Tayyip Erdogan yine yeniden bir daha..............

SIRADAKİ HABER

banner5