Teknik faul nedir? Teknik faul nasıl yapılır?

Diğer bütün spor dallarında olduğu gibi, basketbolda da fauller mevcuttur. Ancak basketbol süreye bağlı bir oyun olduğu için ve her saniyenin değeri olduğu için, faul konusunda hakemler çeşitli kurallara başvururlar. Normal faullerin yanı sıra bir de teknik faul olarak adlandırılan fauller vardır. Peki teknik faul nedir? teknik faul nasıl yapılır? İşte detaylar...

Spor 03.09.2020 - 18:03 03.09.2020 - 18:03 Bülent Deniz

Basketbol her ne kadar topum çemberi geçmesi mantığıyla oynanan bir oyun olsa da, iki takım arasındaki taktik savaşlarıda oldukça önemlidir. Bu taktiklerden biride faul yapmaktır. Tabiki her takım basketbol kuralları içinde dürüst, sportmence ve basketbolun ruhuna uygun olarak başarı sağlamak için en iyisini yapma gayreti içinde olacaktır. Bu yaklaşımın ruhuna ve maksadına aykırı olan, işbirliğini ve uyumu bozan kasti ve tekrarlanan davranışlar hakem tarafından teknik faul olarak dikkate alınır. Peki teknik faul nedir?

TEKNİK FAUL NEDİR?

Teknik faul, bir oyuncunun, aşağıdakilerle sınırlı olmayan davranışlarını içeren, temassız faulüdür. Kural kitabında belirtilen hareketler çerçevesinde yapılan ihlaller teknik faul ile cezalandırılır.

TEKNİK FAUL İHLALLERİ NELERDİR?

• Hakemlerin uyarılarını dikkate almama.
• Hakemlere, teknik komisere, masa görevlilerine veya takım sırası görevlilerine saygısızca temas etme.
• Hakemlerle, teknik komiserle, masa görevlileriyle veya rakiple saygısızca davranışlarda bulunmak veya iletişim kurmak.
• Seyircileri rahatsız etmek veya kışkırtma amacıyla sözlü ya da jestli davranışlarda bulunmak.
• Bir rakibi kızdırma ya da ellerini rakibinin yüzünün, gözlerinin yakınında sallayarak görüşünü engellemeye çalışmak.
• Dirsekleri kasti olarak aşırı derecede sallamak.
• Sepetin içinden geçen topa bilerek temas ederek veya kasti olarak topun oyuna hemen sokulmasını engelleyerek oyunu geciktirme.
• Faul aldatması için kendini yere atmak.
• Bir smaç sırasında bir anlık çemberi tutma ya da bir hakemin değerlendirmesine göre, kendisini ya da başka oyuncuyu sakatlıktan koruma çabası dışında, tüm ağırlığını verecek şekilde çembere asılmak.
• Takım sırası görevlilerinin hakemlerle, teknik komiserle, masa görevlileriyle ya da rakiple saygısızca iletişim kurması ya da temas etmesi ya da prosedürlerin ya da bir idari yapının ihlalinden dolayı verilen bir fauldür.
• Oyuncuların ya da takım sırası görevlilerinin, oyun donanımının zarar görmesine yol açacak fiziksel hareketlerine hakemler tarafından izin verilmeyecektir.

TEKNİK FAUL CEZASININ UYGULANMASI

Rakibe ya da hakemlere karşı açıkça saldırgan davranışlarda bulunan yukarıdaki kişiler diskalifiye edilecektir. Başhakem durumu yarışmanın organizasyon kuruluşuna rapor etmelidir.

Hakem, uyarı vererek ya da oyunun akışıyla direkt ilgisi olmayan ve kasıt unsuru taşımayan önemsiz tepkileri, bu yöndeki davranışlar uyarıdan sonra tekrarlanmadıkça, dikkate almayarak teknik faulden kaçınabilir.

Basketbol oyunu esnasında topun canlı olduğu bir durumda, daha önceki bir teknik kural ihlali fark edilirse, oyun hakem tarafından durdurulur ve bir teknik faul kararı verilir.Bu teknik faul kararının cezası, teknik faul verildiği anda olmuş gibi yönetilir. Teknik ihlal durumu ile oyunun durdurulması arasındaki sürede olanlar geçerli olarak kalacaktır.

Eğer bir teknik faul:

• Oyuncuya verilirse, teknik faul oyuncunun aleyhine yazılacak ve takım faullerinden birisi olarak kabul edilecektir.
• Takım sırası görevlisine verilirse, antrenörün aleyhine yazılacak ve takım faullerinden birisi olarak kabul edilmeyecektir.

Rakibe 1 serbest atış hakkı verilecektir, sonrasında; Hakem masasının karşısındaki orta çizginin uzantısından top oyuna sokulacaktır.

Bir oyuncu, 2 teknik faulle cezalandırıldığında oyundan diskalifiye edilecektir.Diskalifiyeden dolayı ek bir ceza uygulanmayacaktır.

Bir antrenör: Kendi kişisel sportmenlik dışı davranışı sonucunda 2 teknik faul (‘C’) ile cezalandırıldığında veya takım sırası görevlilerinin sportmenlik dışı davranışı sonucunda, (‘B’) ya da biri (‘C’) toplam, 3 teknik faul ile cezalandırıldığında oyundan diskalifiye edilecektir.

Diskalifiyeden dolayı ek bir ceza uygulanmayacaktır.

Yorumlar
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Darbeyi gören 'Nevşin'in, ağzı kulaklarına vardı!
Bahçeli: Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır
Tunus'taki darbenin arkasından Fransa ve BAE çıktı
Memurların zam talebi belli oldu
HDP'den yeni ittifak çıkışı! Millet İttifakı'nı uyardı ama...
Tunus'ta darbe girişimi! Ordu parlamentoyu kuşattı...
Fransa’da aşıyı zorunlu hale getiren tasarı kabul edildi
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@