CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Tezkereye 'evet' demek Cumhuriyete ihanettir." sözleriyle terör örgütlerine karşı yapılacak sınır ötesi operasyonların önünü kesmek için tezkereye 'hayır' demişti. CHP'nin bu tavrı, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG tarafından memnuniyetle karşılandı. Terör örgütü elebaşılarından "Mazlum Kobani" kod adlı Ferhat Abdi Şahin de, PKK'nın sözcülüğünü yapan gazeteci Amberin Zaman'a konu hakkında röportaj verdi.

"CHP'NİN TEZKERE KARARI UMUT VERİCİ"

Uluslararası güçlerin Suriye'ye yönelik bir operasyona karşı durmasının CHP’yi Suriye tezkeresine “hayır” deme konusunda cesaretlendirdiğini belirten Kobani, her halükarda bunun iyi bir sinyal ve önemli bir adım olduğunu belirterek, “CHP böyle bir şey yapıyorsa bu da Türkiye içerisindeki dengelerin değiştiğine işaret ediyor. Bu da umut verici.” şeklinde konuştu.

"CHP GELSİN KONUŞALIM"

Terörist Kobani, “CHP’den bir heyet davet etmek ister misiniz buraya?” sorusuna da “Olabilir. Bence olumlu da olabilir.” yanıtını verdi.

"TÜRKİYE ÇEKİLMEK ZORUNDA KALIR"

Kobani, tezkere ile ilgili konuşmasını sürdürerek “Suriye halkları, yönetimi ve uluslararası güçler bir mutabakata varırsa Türkiye çekilmek zorunda kalır. Türkiye’de Erdoğan iktidarı değişirse eğer bunun da mutlak katkısı olur.” ifadelerini de kullandı.