Tesbih namazı nedir? Tesbih namazı nasıl kılınır? Hükmü nedir?

Fazileti çok nafile namazlardan biri olan Tesbih namazı nedir? Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazının hükmü nedir?

İslam 18.11.2019 - 16:15 18.11.2019 - 16:15

İşte, "Tesbih namazı nedir? Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazının hükmü nedir?" sorualarının cevapları....

TESBİH NAMAZI

Bu namaz, her rekâtinde yetmiş beş defa “Sübhanallahi velhamdü lillâhi ve là ilahe illallahu vallahu ekber" diye tekbir alınan dört rekatlı bir namazdır. Allah rızası için nafile namaza niyet edilerek "Allahu Ekber" diye namaza başlanır. Sübhaneke 'den sonra on beş kere "Sübhanallahi
velhamda lillahi ve lá ilâhe illallahu vallahu ekber" okunur. Sonra Euzü Besmele çekilerek Fatiha ile bir sûre daha okunur. Arkasından tekrar on defa "Subhanallahi..." tekbiri okunur. Sonra rükuda vuclip rükû tesbihlerinden sonra yine on defa "Sübhanallahi..." okunarak rüküdan (Semi'allahu limen hamideh, Rabbena ve lekelhamd denilerek) kalkılır. Bu kıyam halinde de on defa "Subhanallahi..." okunur. Ondan sonra secdeye varılıp secde tesbihleri yapıldıktan sonra yine on defa "Sübhanallahi..." okunur. Secdeden tekbir ile kalkılır ve celse halinde yine on defa "Sübhanallah..." okunur. Ikinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa yine secde tesbihleri yapıldıktan sonra on dela "Sübhanallah.." okunur. Böylece namaz tekbirlerinden fazla olarak alınan tekbirlerin toplam, "Yetmiş beş" olur. Bu birinci rekattan sonra ikinci rekatta kalkılır ve yine önce on beş defa "Sübhanallahi.." okunur. Sonra birinci rekatta yapıldığı şekilde kılınırsa ka'de (son oturuş) yapılır. Tahiyyat ile Salavatlar okunur ve selam verilir. Her iki rekatta yapılan bu tesbihlerin toplamı yüz elli olur. Bundan sonra selâm verilip aynı şekilde iki rekat daha kılınır. Böylece dört rekatta yapılan tesbihlerin sayısı uç yüz olur. Bu Tesbih namazında yanılma olsa, yapılacak sehiv secdelerinde bu tekbirler getirilmez Tesbih namazının da sevabı çoktur. Bu namaz her vakit kılınabilir. Hiç olmazsa haltada veya ayda veya ömürde bir defa olsun kılınmalıdır.

(Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen s.197)

Yorumlar