TESK Başkanından flaş çağrı: Marketler nüfusa göre açılsın!

TESK Başkanı Bendevi Paladöken eczanelerde olduğu gibi marketlerin de nüfusa göre açılmasını ve belirli kurallar konulmasını istedi.

Gündem 09.10.2021 - 17:30 09.10.2021 - 17:36

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, "Marketler eczanelerde olduğu gibi nüfus oranına göre açılmalı" talebini dile getirdi.

Palandöken, Perakende Yasası'na ilişkin çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, "Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır" ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Perakende Yasası'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Palandöken, esnafın marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybettiğini vurgulayarak, "Perakende sektörünün sadece gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına dair haberlerin çıkması bile çok tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor" dedi.

Marketlerin şehir dışında açılması gerektiğini söyleyen Palandöken, "Aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı. Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır. Aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Herkesin kendi işini yapması, esnaf için de vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak" şeklinde konuştu.

Yorumlar